Tanec Deodhani: Krvavý hinduistický svátek

30.08.2013 - Jan Miklín


Reklama

Několik tisíc hinduistických božstev a jejich variant přináší jednu výhodu: každý den je co oslavovat. Taneční festival Deodhani se koná každoročně po tři dny v chrámu Kamakhya na kopci Nilachal, tyčícím se nad městem Guwahati. Oslava začíná obětováním božstvu, ale hlavní atrakcí je tanec mužů, kteří se jím dostávají do transu (nebo, jak věří, posedne je duch). Letos bylo tanečníků šestnáct. Nejedná se však o kněze – jde o obyčejné laiky, kteří zhruba třicet dní před svátkem dostanou vnuknutí. To je znamením pro odebrání se do ústraní, meditacím a půstu až do doby, kdy je k chrámu přivolá tlukot bubnů. Tisíce návštěvníků slavnosti věří, že tanečníci mají schopnost číst budoucnost z obětovaných holubů a prasat, jejichž krev dokonce pijí.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907