Tanec Deodhani: Krvavý hinduistický svátek

30.08.2013 - Jan Miklín


Reklama

Několik tisíc hinduistických božstev a jejich variant přináší jednu výhodu: každý den je co oslavovat. Taneční festival Deodhani se koná každoročně po tři dny v chrámu Kamakhya na kopci Nilachal, tyčícím se nad městem Guwahati. Oslava začíná obětováním božstvu, ale hlavní atrakcí je tanec mužů, kteří se jím dostávají do transu (nebo, jak věří, posedne je duch). Letos bylo tanečníků šestnáct. Nejedná se však o kněze – jde o obyčejné laiky, kteří zhruba třicet dní před svátkem dostanou vnuknutí. To je znamením pro odebrání se do ústraní, meditacím a půstu až do doby, kdy je k chrámu přivolá tlukot bubnů. Tisíce návštěvníků slavnosti věří, že tanečníci mají schopnost číst budoucnost z obětovaných holubů a prasat, jejichž krev dokonce pijí.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907