Tanec se žralokem: Unikátní podmořský snímek

07.09.2013 - Jan Miklín


Reklama

Ačkoliv jsou žraloci pro většinu živých tvorů pod mořskou hladinou nebezpečnými predátory, mají jednu slabinu. U žraločího rypce se nacházejí malé otvory vedoucí do malých trubiček, nazývané Lorenziniho ampule. Ty jsou pro žraloky něčím jako šestým smyslem – přidávají jim schopnost zaznamenávat elektromagnetické pole, a to jak pozemské (což může sloužit k navigaci), tak vlny vydávané jinými organizmy. A právě správný úchop žraloka v této oblasti jej přivede do stavu podobného hypnóze, kdy si zkušený potápěč může po dobu zhruba patnácti minut – kdy efekt odezní – dělat se žralokem doslova co chce. Toho využil i potápěč u Bahamských ostrovů, který si takto pohrál se žralokem Perézovým.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907