Reklama


Tank Abrams: Zasáhne protivníka i na tři kilometry

25.06.2013 - David Bimka

Obrázky, které před dvěma lety přicházely z Libyjského bojiště, měly jednu věc téměř vždy společnou: obsahovaly ohořelé a pokroucené vraky tanků, zničených spojeneckým bombardováním. Patří tedy obrněnci do starého železa?

<p>Na farmě v Pluckley straší duchové sebevrahů a obětí vražd, zatímco kostelem prochází bílá i rudá paní.</p>

Na farmě v Pluckley straší duchové sebevrahů a obětí vražd, zatímco kostelem prochází bílá i rudá paní.


Reklama

Před šedesáti lety tanky rozhodovaly o osudech celých národů. Tanková bitva u Kurska mezi sovětskými a německými pancéřovanými obry pomohla zvrátit výsledek války. Tanky od té doby dominují bojištím a má to své důvody v odolnosti, pohyblivosti a palebné síle.

Nejvíce se ze svých zkušeností poučili Američané. Tanky Sherman se sotva mohly rovnat svým německým protějškům a převahu na bojiště přinášely pouhým množstvím. Během Studené války se však Američané zaměřili především na kvalitu. Na svět tak přišel v šedesátých letech Patton a v osmdesátých konečně Abrams.

Stroj byl navržen jako protiváha rozsáhlých tankových sil východního bloku a šlo skutečně o mezinárodní „dítě“. Došlo především ke snížení bočního profilu tanku, aby bylo těžší jej zasáhnout. Do vínku Abrams dostal 120milimetrový kanón vyráběný v západním Německu a jeho brnění neslo značku „Made in United Kingdom“ (viz Magické brnění). Ačkoli spotřeba jeho motoru vytáčela spořivé kongresmany (vyrobeno jich bylo na devět tisíc), účinnost tanku v boji všechno převážila. Také zaměřovací systémy jsou na skvělé úrovni a například termovize umožňuje veliteli sledovat co se děje na bojišti zcela nezávisle na obrazu ze zaměřovače střelce.

Abramsy svoji střeleckou přesnost dokázaly během invaze v Iráku v roce 2003. Byly schopné zničit nepřátelské tanky na vzdálenost tří kilometrů, zatímco jejich protivníci se museli dostat na osmnáct set metrů, aby je byli schopni zasáhnout. Což znamená, že z většiny zbyl jen doutnající šrot než se dostali na efektivní dostřel. Ani na blízko to ovšem nebylo mnohem lepší. Je zdokumentovaný případ, kdy se  jeden Abrams dostal do křížku s iráckými tanky „Lev z Babylonu“, vyrobenými podle sovětských vzorů. Ze vzdálenosti pouhých osmnácti metrů jich Abrams dokázal zničit sedm, aniž jeho osádka utrpěla škrábnutí.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Slovo „grál“ pochází ve své nejstarší formě „graal“ ze staré francouzštiny a znamená pohár nebo mísa z hlíny, dřeva či kovu.

Zajímavosti
Věda

Příjezd Jana Lucemburského do Prahy.

Historie

Pohled z Malého na Velký Ostrý přes „čarostřelcovu“ Vlčí propast.

Příroda

Měsíc Titan na snímku sondy Cassini

Vesmír

Spartakus dal podle římského historika Flora dohromady deset tisíc otroků.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907