Sovětská tankistka Lagunovová řídila tank v gigantické bitvě u Kurska (1943)

09.03.2015 - Soňa Holečková

Ženy a dívky v letech Velké vlastenecké války v Rudé armádě u tankových jednotek sloužily málo, protože tato psychicky i fyzicky mimořádně náročná služba byla považována za vysloveně mužskou záležitost. Přesto se našly výjimky


Reklama

Marie Ivanovna Lagunovová (narozena 1921) se po napadení SSSR přihlásila jako dobrovolnice. Přijali ji do autotraktorové školy v Čeljabinsku a celý rok 1942 sloužila u praporu letištní obsluhy na jedné ze základen Volchovského frontu, kde jako řidička traktoru upravovala letištní plochu a převážela palivo a munici. Později byla přeřazena do záložního pluku, odkud se v únoru 1943 vybírali vojáci do tankových učilišť. Hlásila se i Marie, která se mezitím dověděla o smrti svého bratra Nikolaje, bojujícího na frontě od začátku války, ale odmítli ji s tím, že služba u tankistů je mužská záležitost. Napsala tedy dopis předsedovi prezídia Nejvyššího sovětu SSSR Michailu Kalininovi, že se chce stát tankistkou, bojovat na frontě a pomstít se nepříteli za smrt svého bratra.

Za několik dní přišel rozkaz Marii do kurzu tankistů přijmout. V tankové škole v Nižním Tagilu se ji opět pokoušeli od služby u tankistů odradit, ale Lagunovová trvala na svém. Jedinou úlevu, kterou přijala, bylo samostatné ubytování. Zkoušky vykonala na výbornou ještě před stanoveným termínem a poté, co odmítla nabídku, aby v učilišti zůstala jako instruktor, dosáhla odeslání na frontu.

Směr Kyjev

Jako řidič-mechanik prodělala bojový křest u Kurska v sestavě 56. gardové tankové brigády 7. gardového tankového sboru a následně se svojí jednotkou postupovala směrem na Kyjev. Osudným se jí stal útok z 24. září 1943. Její tank vtrhl do nepřátelských pozic, ale náhle dostal zásah a jeho motor zhasl. Zasáhl jej německý protitankový kanón ukrytý za jedním z domů.

Marie se probudila až v polní nemocnici. Museli jí amputovat obě nohy, jednu pod kolenem, druhou výš. Prodělala mnoho operací a dlouho se musela vyrovnávat se strašnými bolestmi, proti kterým pomáhalo pouze morfium. Po uzdravení se s protézami vrátila do služby jako telefonistka. Demobilizace se dočkala tři roky po válce a pak se provdala za válečného invalidu Kuzmu Firsova, který na frontě přišel o levou ruku. S ním vychovala dvě děti. Zemřela v roce 1995. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    II. světová 10/2013

  • Zdroj fotografií: worldoftanks.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907