Tekoucí voda na Marsu: Odkud se bere a může skrývat život?

01.10.2015 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Tyto tmavé útvary na povrchu Marsu se nazývají RSL (Recurring Slope Linea) a začínají se tvořit na svazích kopců a kráterů. Ovšem až dolů nedosáhnou a navíc se tyto pruhy mění podle ročního období: za teplého počasí vypadají svěže a narůstají a přes zimu mizí.

Po řadě analýz přišli vědci s hypotézou, že tyto pruhy způsobuje nová kapalná slaná voda, která se vypařuje, jak teče. Zdroj této solanky stále ještě není jasný. Buď jde o kondenzaci z marsovské atmosféry, nebo o podzemní rezervoáry. Pokud by tyto výtoky solanky nebyly slané příliš, mohly by umožňovat na Marsu mikrobiální život na Marsu. 

 

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907