23. 09. 2022Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14, CC BY-SA 4.0)
13. 09. 2022Himalájské nadělení
Mezi nejznámější invazivní rostliny i na našem území patří na pohled zajímavá netýkavka žláznatá (či Royleova, Impatiens glandulifera). Protože pochází z nejvyššího pohoří světa, její anglický název zní Himalayan Balsam. Přibližně od 30. let 19. století se tato odolná rostlina začala šířit po Evropě. Během pouhého desetiletí však unikla kontrolovanému pěstování a rozšířila se natolik, že se stala přítěží. Dnes se s touto postupující rostlinou z řádu vřesovcotvarých prakticky po celém světě svádí boj. Oproti původním druhům má totiž velkou výhodu – efektivní způsob šíření semen a produkci sladkého nektaru, který vábí hmyzí opylovače.
Jedná se o poměrně velkou rostlinu, která v některých případech dosahuje výšky až 2,5 metru. Její lodyha má u země tloušťku okolo pěti centimetrů a listy mohou být dlouhé asi 25 centimetrů. Semena jsou katapultována praskající tobolkou až do vzdálenosti sedmi metrů! (foto: Shutterstock)
26. 08. 2022Ochrání roztomilé bandikuty před kočkami implantované kapsle s prudkým jedem? (foto: Wikimedia Commons, Bernard Dupont, CC BY-SA 2.0)
07. 08. 2022První myši se v Evropě objevily v polovině 10. století před naším letopočtem. Nejdříve na Korsice a Baleárech, o tři sta let později pak i ve Španělsku a Francii. (foto: Pixabay, CC0)
26. 06. 2021Zbarvení křižáka pruhovaného je velmi nápadné – na zadečku jej zdobí žluté a černé pruhy, které jsou protkány tenkým bílým lemem. Výrazně jsou ovšem zbarveny jen samičky, mnohem menší sameček, je zbarven nenápadně hnědě s nevýraznou kresbou. (foto: Wikimedia Commons, Chmee2, CC BY 3.0)