Mrakodrapy termitů dosahují výšky až devět metrů

27.06.2013 - Marek Telička


Reklama

Termiti jsou řádem eusociálního hmyzu a obdobně jako mravenci, včely a vosy si dokáží v rámci jednoho společenství velmi organizovaně dělit práci. V některých aspektech tak dosahují až neuvěřitelných výkonů. Úžas vzbuzují zejména jejich nadzemní stavby, známé jako termitiště. Staví je jen některé druhy termitů v okamžiku, kdy podzemní část hnízda přestane termití populaci dostačovat.

V tropických savanách mohou termitiště dosahovat výšky až devíti metrů! Taková obří hnízda jsou dílem některých termitů druhů Macrotermes v dostatečně zalesněných oblastech Afriky. Jejich tvar je někdy těžko definovatelný, jindy skoro pravidelně kónický. Termitiště stavěná termity rodu Amitermes meridionalis mají dokonce modrou barvu a klínový tvar přibližně severo-jižní orientace. Pokusná měření ukázala, že taková podoba dokáže velmi účinně napomáhat termoregulaci uvnitř hnízda. Kontrola vnitřní teploty je obzvlášť důležitá pro ty druhy, jež pro obživu pěstují speciální houbu. I ty druhy termitů, které se živí jiným způsobem, ovšem dokáží udržet výkyvy teploty během 24 hodin v neuvěřitelném rozmezí jednoho stupně Celsia.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907