Terrafugia: Skutečné letadlo-auto jako od Fantomase

12.05.2013 - Jan Fiala

Hybridní létající auto TF-X s kolmým startem získalo povolení k provozu v USA

<p>Hyperion je ve skutečnosti tak obrovský, že se jej dosud nepovedlo zachytit v celé výšce.</p>

Hyperion je ve skutečnosti tak obrovský, že se jej dosud nepovedlo zachytit v celé výšce.


Reklama

Zní to jako pohádka: když je potřeba, vaše běžné auto roztáhne křídla a vznese se z místa. Překonáte dopravní zácpu nebo objížďku, nebo se prostě jen proletíte pro radost. Navíc není klasifikovaný jako plnohodnotný letoun a je snadný na ovládání, takže se s ním naučíte zacházet již za několik hodin. Navíc dokáže automaticky přistát na vhodných místech, která si zvolíte. Nový automobil/letoun TF-X od společnosti Terrafugia by měl tohle všechno nabídnout už za 8–12 let.

Na druhou stranu, zprávy o tom, že již za pět let budeme moci z dopravní zácpy prostě uletět, se pravidelně opakují již od padesátých let. Proto je rozumné k dalším podobným slibům přistupovat s rezervou. Americká společnost Terrafugia má ale úspěšnou historii. Poněkud méně ambiciózní model Transition již otestovala v několika prototypech, a už nyní si na něj můžete zarezervovat místo v pořadníku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Terrafugia

  • Zdroj fotografií: Terrafugia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907