Těžba přírodní síry u sopky Kawah: Do sedření kůže

03.06.2013 - Daniel Polášek


Reklama

Indonéský ostrov Jáva se může pochlubit velkým unikátem. Na jeho území leží sopka Kawah Ljen, která slouží k těžbě přírodní síry. Denně ke kráteru vulkánu, který se nachází ve výšce 2200 m. n. m., míří za prací desítky místních mužů. Těžba síry je sice tvrdou a nebezpečnou prací, přesto jsou těžaři rádi, že ji mají. Patří totiž na místní poměry k těm lépe placeným. Za kilo síry dostanou v přepočtu asi patnáct korun.

Často mají místo bot na nohách pouze obyčejné „žabky“, přesto jsou schopni zdolávat nebezpečný terén. Nejprve tři kilometry kopcem nahoru a pak strmě mezi kameny do jícnu sopky. Do oblak žlutě dýmící sopky, která také příznačně štiplavě zapáchá, se pustí jen odvážlivci. Těžaři nemají na výběr. V dýmu musí naložit kusy rukama ulámané síry do bambusových košů a pak absolvují celou cestu zpátky pod sopku. Naráz nosí na ramenou 80 až 100 kilogramů. Začínají těsně po východu slunce a ti nejotrlejší dříči zvládnou celou trasu dvakrát až třikrát za den.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907