Těžce zkoušený Měsíc: Část jeho povrchu roztříštila vesmírná kanonáda

15.09.2015 - Martin Reichman

Velké bombardování před 4 miliardami let změnilo vnitřní strukturu Měsíce a ovlivnilo jeho gravitační pole


Reklama

Studie vědců z MIT ukazuje, že před 4 miliardami let prošel Měsíc velmi složitým obdobím, během kterého na jeho povrch dopadly stovky velkých meteorů a planetek. Jeho nejvrchnější vrstva, nazývaná megaregolit, se pod touto vesmírnou kanonádou doslova rozpadla. Významně se zvětšila její poréznost a v některých částech Měsíce se vytvořili několikakilometrové podpovrchové praskliny a švy. Zjištění vědců ukazují, jakým způsobem se mohla v minulosti dostat pod zemský povrch voda.

Změna gravitačního pole

Pro svá zjištění vědci využili data shromážděná dvojicí sond GRAIL A a GRAIL B (Gravity Recovery and Interior Laboratory), mapujících gravitační pole Měsíce. Z naměřených údajů vědci odstranili gravitační efekt povrchových útvarů – pohoří a údolí. Zbývající hodnoty ukázaly, že „čistá“ gravitace Měsíce je v regionech s větším výskytem kráterů menší, než by měla být. Vědci tento rozdíl připisují odlišné podpovrchové struktuře Měsíce.

TIP: Velká hádanka Oceánu bouří na Měsíci je konečně vyřešena

Významné změny v gravitaci vědci zaznamenali především v okolí kráterů větších než 30 kilometrů, v případě menších kráterů, byly gravitační odchylky velmi malé, nebo žádné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    MIT News

  • Zdroj fotografií: MITDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907