Těžce zkoušený Měsíc: Část jeho povrchu roztříštila vesmírná kanonáda

15.09.2015 - Martin Reichman

Velké bombardování před 4 miliardami let změnilo vnitřní strukturu Měsíce a ovlivnilo jeho gravitační pole


Reklama

Studie vědců z MIT ukazuje, že před 4 miliardami let prošel Měsíc velmi složitým obdobím, během kterého na jeho povrch dopadly stovky velkých meteorů a planetek. Jeho nejvrchnější vrstva, nazývaná megaregolit, se pod touto vesmírnou kanonádou doslova rozpadla. Významně se zvětšila její poréznost a v některých částech Měsíce se vytvořili několikakilometrové podpovrchové praskliny a švy. Zjištění vědců ukazují, jakým způsobem se mohla v minulosti dostat pod zemský povrch voda.

Změna gravitačního pole

Pro svá zjištění vědci využili data shromážděná dvojicí sond GRAIL A a GRAIL B (Gravity Recovery and Interior Laboratory), mapujících gravitační pole Měsíce. Z naměřených údajů vědci odstranili gravitační efekt povrchových útvarů – pohoří a údolí. Zbývající hodnoty ukázaly, že „čistá“ gravitace Měsíce je v regionech s větším výskytem kráterů menší, než by měla být. Vědci tento rozdíl připisují odlišné podpovrchové struktuře Měsíce.

TIP: Velká hádanka Oceánu bouří na Měsíci je konečně vyřešena

Významné změny v gravitaci vědci zaznamenali především v okolí kráterů větších než 30 kilometrů, v případě menších kráterů, byly gravitační odchylky velmi malé, nebo žádné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    MIT News

  • Zdroj fotografií: MIT

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907