Těžko na cvičišti: Astronauti vyráží na extrémní podmořský výcvik

26.06.2015 - Martin Reichman

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Čtveřice astronautů vyráží na 14denní extrémní expedici pod oceánskou hladinu


Reklama

Cílem expedice nazvané NEEMO 20, je otestovat v náročném prostředí technologie a materiály určené pro průzkum Měsíce a Marsu. Expedice se zúčastní čtveřice astronautů – Ital Luca Parmitano, Američané Serena Auñón, David Coan a Japonec Norishige Kanai.

Cílovou destinací expedice NEEMO 20 je podmořská laboratoř Aquarius Reef Base, která se nachází v hloubce 19 metrů pod hladinou Atlantiku v oblasti Florida Keys. Laboratoř, postavená v roce 1986, umožňuje nepřetržitý pobyt akvanautů po dobu několika týdnů. Tlak v suché části, uvnitř podmořské základny, je totiž stejný jako ve venkovním mokrém prostředí. Akvanauté jak se zdejšímu osazenstvu přezdívá tak zde mohou pracovat bez rizika dekomprese. I tak jde ale o mimořádně náročné prostředí srovnatelné s tím vesmírným. V roce 2009 zde během expedice NEEMO 13 zahynul americký akvanaut Dewey Smith.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.

Věda
Reklama
Vesmír

Spojenečtí vojáci si prohlížejí tank Panther, který se převrátil do řeky u belgického města Houffalize.

Válka

Friedrich Küchenmeister ve jménu vědy využil v polovině 19. století odsouzence na smrt k úspěšnému pokusu, jímž doložil cyklus tasemnice dlouhočlenné.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907