Thorova přilba: Bublina vyfouknutá žhavým obrem

15.02.2014 - Redakce

Thorova přilba -<p>Snímek vznikl s využitím úzkopásmových a širokopásmových filtrů, díky čemuž zachycuje ostře výrazné filamentární struktury mlhoviny</p>
Thorova přilba -

Snímek vznikl s využitím úzkopásmových a širokopásmových filtrů, díky čemuž zachycuje ostře výrazné filamentární struktury mlhoviny


Reklama

Tato mlhovina, která měří 30 světelných let, se jmenuje Thorova přilba. Jde o mezihvězdnou bublinu, kterou z molekulárního mračna vyfoukl svým hvězdným větrem žhavý obr, Wolf-Rayetova hvězda. Vědci očekávají, že svůj krátký život zakončí jako supernova. Tato mlhovina, s katalogovým jménem NGC 2359, se nachází asi 15 000 světelných let daleko v souhvězdí Velkého psa. Modrá emise světla pochází excitovaných atomů kyslíku.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Bob and Janice Fera

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tolkienovi vydělaly jeho knihy tolik peněz, že litoval, že neodešel do důchodu dříve. Kvůli své slávě se navíc musel nechat vyškrtnout z telefonního seznamu.

Zajímavosti

Mozkové čipy přeloží mozkové vlny do srozumitelného textu

Věda

Do řeky, která v belgické zoo protéká výběhem rodinky orangutanů, umožnili přístup vydrám.

Revue

Současná astronomie nahlíží na Plejády jako na otevřenou hvězdokupu vzdálenou zhruba 445 světelných let, jejíž členky vznikly z jednoho prachoplynného mezihvězdného mračna asi před 110 miliony roky. 

Vesmír

Svatý Jiří byl podle křesťanské hagiografie římský voják pocházející z Anatolie, dnešního Turecka. Jeho nejslavnější zápas s drakem se měl odehrát u města Kyrény v Libyi.

Historie

Britské motorové čluny na hlídce v roce 1940.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907