Tibet: Posvátný svět vysokých hor

10.08.2013 - China Tours


Reklama

Když se hovoří o Tibetu, většinou člověku vytane na mysli území Tibetské autonomní oblasti, která je dnes součástí Číny. Území etnického Tibetu je však mnohem větší, zabírá téměř čtvrtinu rozlohy celé ČLR a také značnou část sousedících států – Nepálu, Bhútánu a Indie. Velká část této oblasti se rozkládá na Tibetské náhorní plošině. Průměrná nadmořská výška na jihu se pohybuje okolo 3 000 metrů, na severu okolo 4 500 metrů. Větrné a suché podnebí stojí za drsnou, ale působivou přírodou. Na nedozírných pláních se pasou stáda jaků a v pozadí jsou panoramata zasněžených osmitisícových velikánů. Na jižních hranicích s Nepálem se tyčí Mount Everest, nejvyšší hora světa (8 848 m n.m.), a v jejím těsném okolí se nachází další tři z osmitisícových vrcholů – Makalu, Lhotse a Cho Oyu.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: China tours

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Prostředník vytasil ten, kdo si myslel, že se ho někdo pokouší uhranout pohledem.

Zajímavosti

Na proslavené fotografi i z 29. dubna 1975 nastupují uprchlíci do americké helikoptéry.

Válka

Patrně nejpřesnější portrét Sophie Charlotty von Mecklenburg-Strelitz od malíře Allana Ramsaye – ten se nijak nesnažil kamuflovat její africké geny.

Historie

Samice nefily kyjonohé

Věda

Badlands znamená v překladu „špatná zem“. Šedivá krajina novomexické oblasti Bisti Badlands působí na první pohled jako pustina bez jediné známky života.

Příroda

Planeta K2-25b z hvězdokupy Hyády je o něco menší než Neptun, ale přitom váží jako 25 Zemí.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907