Tibet: Posvátný svět vysokých hor

10.08.2013 - China Tours


Reklama

Když se hovoří o Tibetu, většinou člověku vytane na mysli území Tibetské autonomní oblasti, která je dnes součástí Číny. Území etnického Tibetu je však mnohem větší, zabírá téměř čtvrtinu rozlohy celé ČLR a také značnou část sousedících států – Nepálu, Bhútánu a Indie. Velká část této oblasti se rozkládá na Tibetské náhorní plošině. Průměrná nadmořská výška na jihu se pohybuje okolo 3 000 metrů, na severu okolo 4 500 metrů. Větrné a suché podnebí stojí za drsnou, ale působivou přírodou. Na nedozírných pláních se pasou stáda jaků a v pozadí jsou panoramata zasněžených osmitisícových velikánů. Na jižních hranicích s Nepálem se tyčí Mount Everest, nejvyšší hora světa (8 848 m n.m.), a v jejím těsném okolí se nachází další tři z osmitisícových vrcholů – Makalu, Lhotse a Cho Oyu.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: China toursDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907