Tibet: Posvátný svět vysokých hor

10.08.2013 - China Tours


Reklama

Když se hovoří o Tibetu, většinou člověku vytane na mysli území Tibetské autonomní oblasti, která je dnes součástí Číny. Území etnického Tibetu je však mnohem větší, zabírá téměř čtvrtinu rozlohy celé ČLR a také značnou část sousedících států – Nepálu, Bhútánu a Indie. Velká část této oblasti se rozkládá na Tibetské náhorní plošině. Průměrná nadmořská výška na jihu se pohybuje okolo 3 000 metrů, na severu okolo 4 500 metrů. Větrné a suché podnebí stojí za drsnou, ale působivou přírodou. Na nedozírných pláních se pasou stáda jaků a v pozadí jsou panoramata zasněžených osmitisícových velikánů. Na jižních hranicích s Nepálem se tyčí Mount Everest, nejvyšší hora světa (8 848 m n.m.), a v jejím těsném okolí se nachází další tři z osmitisícových vrcholů – Makalu, Lhotse a Cho Oyu.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: China tours

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Solar Orbiter má panely s rozpětím 18 metrů a váží 1,8 tuny. Na palubě nese deset měřicích přístrojů a okolo Slunce bude obíhat do roku 2027.

Vesmír

Slovenský prezident Jozef Tiso s Adolfem Hitlerem.

Historie

Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907