Tichomořské souostroví Vanuatu zasáhla jedna z nejsilnějších bouří historie

15.03.2015 - Martin Reichman


Reklama

Tichomořské souostroví Vanuatu zasáhla tropická cyklona Pam. Vítr místy dosahoval rychlosti 270 kilometrů v hodině, v nárazech až neuvěřitelných 325 kilometrů v hodině. Zahynuly až čtyři desítky lidí a tisíce dalších přišly o domov. Tisíce budov bylo zničeno a většina silnic je zablokovaných padlými stromy. V hlavním městě Port Vila vítr strhával střechy domů, porážel stromy a sloupy elektrického vedení. Metropole podle místních obyvatel stále zůstává bez dodávek pitné vody a elektřiny, i když bouře se v časných ranních hodinách již vzdálila a vítr utichl. Prezident Vanuatu mluví o kalamitě a požádal svět o pomoc. Podle odborníků byla síla bouře srovnatelná s tajfunem Haiyan, který před dvěma lety zdevastoval Filipíny.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: UNICEF Pacific, Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Sameček anolise se snaží zastrašit vetřelce roztažením velkého kožního laloku.

Příroda
Věda

Pilot lunárního modulu mise Apolla 11 – astronaut Edwin Aldrin během výstupu na povrch Měsíce.

Vesmír

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907