Tichý orgasmus pro vaše uši: Hypnotický svět tlumených zvuků

15.12.2015 - redakce 100+1

Tiché šeptání, pomalé obracení stránek knihy, škrábání a přesýpání různých materiálů. To všechno mohou být spouštěče ASMR - nového terapeutického fenoménu


Reklama

Zkratka ASMR (Autonomous Sensory Meridian Response) se překládá jako samostatná smyslově-meridiánová reakce a zjednodušeně řečeno označuje příjemné až orgastické pocity, které jsou v naší nervové soustavě vyvolány různými libými zvuky. Zpravidla se zmíněné prožitky objevují v hlavě a podél páteře a dostavují se při sledování ASMR videí, která jsou v současnosti k vidění zejména na kanálu YouTube.

Podstatou pořadů je zvuk, obvykle snímaný ve velmi vysoké kvalitě, který zachycuje manipulaci s různými objekty. Například se můžete zaposlouchat do šustění stránek knihy, dotýkání se šišek či prohrabávání kávových zrnek. Nahrávku pak doplňuje příjemný ženský hlas. Při tom není ani tak podstatné, co moderátorka říká, ale jakým způsobem to dělá – zásadní je totiž šeptání. ASMR videa mají relaxační až uspávací účinek, ale někteří psychologové zdůrazňují také jeho terapeutický efekt: šeptání a libé zvuky totiž mohou evokovat mateřskou náruč a lásku. 

Poslechněte si Denisu Vondruškovou, provozující jeden z prvních ASMR YouTube kanálů u nás:

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost, YouTube

  • Zdroj fotografií: YouTube

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tající ledy sice uvolňují cestu ledoborcům, pro běžné lodě však zůstává Severozápadní průjezd nedostupný. Poprvé tudy dokázal proplout Roald Amundsen při výpravě, jež započala roku 1903. 

Zajímavosti
Revue
Věda

Netopýři se kořistí pavouků stávají mnohem častěji, než si biologové dříve mysleli.

Příroda

Podle některých věděckých teorií existuje na Plutu skrytý podpovrchový kapalný oceán.

Vesmír
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907