Time: Osobností roku je německá kancléřka Angela Merkelová

10.12.2015 - redakce 100+1


Reklama

Letošní osobností roku je podle časopisu Time německá kancléřka Angela Merkelová. Porota ocenila její přístup k uprchlické krizi a podíl na řešení řecké dluhové krize. Angela Merkelová se narodila v červenci 1954 v tehdejším Západním Německu, v přístavním městě Hamburku. Její otec byl luteránský pastor a matka učitelka. Krátce po narození Angely se rodiče přestěhovali do NDR, kde její otec nastoupil na místo pastora. Od roku 1961 studovala Vyšší polytechnickou školu a začátkem sedmdesátých let vstoupila do FDJ (východoněmecká obdoba SSM - Socialistického svazu mládeže). Odmítla spolupráci s tajnou policií Stasi, která jí byla – i díky smířlivému postoji jejího otce k režimu – „nabídnuta“ po získání univerzitního diplomu v roce 1978. Od roku 1978 do 1990 pracovala jako vědecká spolupracovnice na Institutu fyzikální chemie Akademie věd NDR v Berlíně v oboru kvantové chemie. Od roku 2005 je Angela Merkelová německou kancléřkou a je také dosud jedinou ženou zastávající tento úřad.

Ocenění „Osobnost roku“ uděluje časopis Time již od roku 1927, kdy se jej získal americký aviatik Charles Lindbergh. V minulosti toto ocenění získali například Mahátma Gándhí, Adolf Hitler, Josef V. Stalin, Winston Churchill, královna Alžběta II, Nikita Chruščov, J. F. Kennedy, Martin Luther King, Rúholláh Chomejní, papežové Jan Pavel II. a František, Barack Obama, Vladimir Putin nebo Mark Zuckerberg.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: TIME

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907