Tisíc metrů pod hladinou: Průzkumník mořských hlubin

09.09.2013 - redakce 100+1

Německá společnost U-Boat Worx, jež patří k největším světovým hráčům na trhu s profesionálními podvodními zařízeními, představila nejnovější verzi podmořského člunu C-Explorer


Reklama

Průzkumná ponorka, konstrukčně připomínající katamarán, do svých útrob pojme pětičlennou posádku a bude prý schopná ponoru až do hloubky 1 000 metrů. Tyto přístroje, konkrétně řada C-Quester, se dnes přitom dokáží ponořit „jen“ do stometrové hloubky. Přesto firma věří, že již brzy vysněného rekordu dosáhne. Ačkoliv oproti klasickým batyskafům, tedy speciálním ponorkám s pevnou kulovou kabinou a plovákem, který je nadnáší, nejde o převratný ponor, ve své kategorii tato ponorka nebude mít konkurenci.   

Aby průzkumné práce mohly v mořských hloubkách probíhat co nejpohodlněji, nový C-Explorer má průhledný akrylátový trup. Ponorka má velmi bohatou výbavu, nechybí roboty-manipulátory, speciální systémy hloubkové navigace, videokamery snímající ve vysokém rozlišení a miniaturní robotický přístroj, který lze ovládat na dálku přímo z ponorky. Zatímco C-Explorer-1, do kterého se vejde jen jeden pasažér a který se pohybuje rychlostí 3 uzlů (5,56 km/h), pohání pouze 10 kWh Li-ion baterie, výdrž nejnovějšího modelu by měla být mnohonásobně větší. Zařízení, které prý pod vodou může pracovat i déle než 12 hodin, by mělo stát kolem milionu dolarů.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: uboatworx.nl

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907