Tohle není experiment s halucinogeny: Tohle je polární záře nad Islandem

16.09.2015 - Martin Reichman


Reklama

Obrazce, které by se neztratily ani ve skriptech profesora Alberta Hofmanna, nebo v malbách Timothy Learyho. Tohle ale není výsledek nadměrného užití halucinogenů – takhle zachytil polární záři nad jižní části Islandu fotograf Davide Necchi. Kulisy pro tuto fantaskní scénu dotváří řeka Ölfusá, světla městečka Selfoss a nízký Měsíc v úplňku.

TIP: Nebezpečná krása polárních září: Jak vzniká hra úchvatná světel?

Polární záře vznikají, když mrak částic slunečního větru tvořený protony, elektrony a alfa částicemi letí vesmírem a na své cestě setká s magnetickým polem Země. Tento magnetický ochranný štít sice většinu částic odrazí dál do vesmíru, část ale zachytí a stáčí je po spirálách směrem k magnetickým pólům Země. Tam sluneční vítr interaguje s atmosférou a vzniká polární záře. Vznik a původ polárních září poprvé vědecky vysvětlil (teoreticky i experimentálně) zhruba před sto lety norský vědec Kristian Olaf Birkeland.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Davide Necchi

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907