Tongariro: Posvátný maorský oheň

26.09.2013 - Marek Telička


Reklama

Oblast Tongariro se stala prvním národním parkem Nového Zélandu a čtvrtým národním parkem světa. Navíc jde o prvním místo, které bylo v roce 1993 podle nově stanovených kriterií zapsáno na seznam kuturně-přírodního dědictví UNESCO, a to ze dvou důvodů. Prvním jsou zdejší neobyčejné sopečné útvary. Nejvýraznější z nich jsou 18 kilometrů dlouhý masiv Mt. Tongariro (dosahující výšky 1 968 m n.m.), který dal parku jméno, Mt. Ruapehu (2 797 m n.m.), jehož svahy figurovaly jako úbočí mordorské Hory Osudu v trilogii Pána prstenů a nakonec klasicky kuželovitá sopka Mt. Ngauruhoe (2 291 m n.m.), která je vlastně jedním z ústí Mt. Tongariro. Také Mt. Ngauruhoe se v Pánovi prstenů ukázala, i když nepřímo. Nebylo sice povoleno na ní filmovat, ale sloužila jako předloha pro vytvoření modelu Hory Osudu.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Solar Orbiter má panely s rozpětím 18 metrů a váží 1,8 tuny. Na palubě nese deset měřicích přístrojů a okolo Slunce bude obíhat do roku 2027.

Vesmír

Slovenský prezident Jozef Tiso s Adolfem Hitlerem.

Historie

Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907