Tornádová dvojčata: Dvojitá zkáza nad Nebraskou

20.06.2014 - Jan Miklín


Reklama

Americké městečko Pilger v Nebrasce zažilo neobvyklý jev. Krajinou tam prošla hned dvě tornáda vedle sebe. I když tento jev není až tak vzácný (a zdokumentovány byly i bouřkové systémy s hned pěti choboty), příliš často se jej na video zachytit nepodaří. Jak takové dvojičky vznikají? Vysvětlení je několik. Druhý – obvykle menší – vír se může oddělit z prvního. Častějším případem je dostatek energie v bouřkovém systému na to, aby postupně vznikly dva víry. Poslední možností je vznik dvou zcela nezávislých tornád ze dvou bouří, které se dostanou do neobvyklé blízkosti. Ať již tomu bylo v tomto případě jakkoli, dvojčata v Nebrasce s rychlostí větru ve víru okolo 300 km/h za sebou zanechala dva mrtvé a šestnáct těžce raněných.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Snímek z prosince 1941 dobře ilustruje, že kvalitně maskovaní rudoarmějci mohli útočníky snadno překvapit. Na fotografi i se nachází minimálně 11 vojáků v převlečnících s kapucemi.

Válka

Odborníci odhadují, že pilotované sondy doletí ke svůdným prstencům Saturnu během příštího století.

Vesmír

Thanatosdrakon amaru v životní velikosti, se svým objevitelem.

Věda

Svatá Hedvika Slezská se věnovala službě pro blaho svého lidu a prohloubení křesťanské víry. Zakládala nemocnice, ošetřovací ústavy a kláštery.

Historie

Psi (ale i třeba kočky) mají stejně jako člověk dvě sady zubů – mléčnou a trvalou. Mléčný chrup psa je tvořen 28 zuby, trvalý 42 zuby.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907