Toyota i-Road: elektro-trojkolka do města

02.01.2014 - Jan Miklín

Elektro-trojkolka i-Road, kterou Toyota představila na letošním ženevském autosalonu, nezůstala u pouhého konceptu. Futuristicky vypadající vozítko do města jde do sériové výroby


Reklama

Čisté elektromobily jsou (zatím) pro své vlastnosti – malý dojezd, dlouhé nabíjení – vhodné spíše do městského provozu. A právě do města se více než klasický velký a těžký automobil hodí něco menšího. Třeba mrštná trojkolka.

Na třech kolech

Tímto směrem se vydali inženýři z japonské Toyoty. I-Road váží 300 kg, uveze (v závislosti na verzi) jednoho až dva lidi, a na jedno nabití ujede maximálně 50 km/h. Elektromotor o výkonu 4 kW dokáže s trojkolkou jet maximálně 45kilometrovou rychlostí. Při délce 2,35 m a šířce pouhého 0,85 m jde o ideální vozítko do města.

Jízdními vlastnostmi jde – stejně jako u vzhledu – o hybrid mezi motorkou a autem. Systém Active Lean vyhodnocuje styl jízdy a v zatáčkách automaticky pohybuje koly nahoru či dolů. Trojkolka se tak v zatáčkách naklání podobně jako motocykl, avšak díky karosérii chrání řidiče před nepřízní počasí i z hlediska bezpečnosti.

Po představení prototypu nastala fáze důkladného testování a v příštím roce začne sériová výroba. Trojkolka s předpokládanou cenou v přepočtu asi 230 tisíc Kč však bude v prodeji pouze v Japonsku.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907