Tradice cizinecké legie: Péče o veterány

10.12.2015 - Tomáš Králík

Veteráni cizinecké legie mají dnes možnost se usadit na pozemcích, které patří právě této jednotce. Legionáři zde mimo jiné vyrábějí vlastní víno


Reklama

Vnitřní sepětí cizinecké legie dokumentuje i péče, kterou jednotka věnuje svým veteránům. V jihofrancouzském městě Puyloubier začal po indočínské válce vznikat velkolepý projekt, kdy zde cizinecká legie zakoupila pozemky o rozloze 240 hektarů. Úrodná vinařská půda necelých 50 km od Středozemního moře se měla stát domovem pro vysloužilé legionáře, stejně tak pro ty příslušníky, které z aktivní služby vyřadilo vážné zranění.

Centrum bylo pokřtěno jménem kapitána Danjou. Tento hrdina velel legionářům v nejslavnější bitvě historie cizinecké legie u Camerone z roku 1863. Na pozemcích funguje mimo jiné rozsáhlá vinice, o kterou legionáři pečují a vyrábějí své vlastní víno.

Legie se k nikomu neotočí zády

Na hřbitově v Puyloubier je i pietní místo, kde je pohřbeno velké množství legionářů, kde kromě mnoha „neznámých“ vojáků leží i slavné osobnosti legionářských dějin. Zároveň zde můžeme nalézt i muzeum uniforem, obchod se suvenýry a také rozsáhlý archiv historických artefaktů a upomínek na legii, včetně všech výtisků legionářského magazínu Képi Blanc. Všechny vydělané peníze jdou do fondů, ze kterých jsou financovány potřeby legionářského centra.

Samotný časopis Képi Blanc vychází měsíčně od 30. dubna 1947 a není to pouhý interní oběžník legie. Obsahuje mnoho popularizačních článků o historii i současné situaci cizinecké legie a může si ho objednat prakticky kdokoli. Jeho předchůdcem byl plátek La Légion étrangère, který vycházel v letech 1912–1939. Posléze jej nahradil magazín Vert et Rouge, který ale postupně upadal, až jeho místo zaujal právě Képi Blanc

Přísaha legionáře

  • Legionáři, budeš dobrovolně sloužit Francii, a to čestně a věrně.
  • Každý legionář je tvůj bratr ve zbrani a nezáleží na jeho národnosti, rase nebo náboženství. Pojí tě k němu stejná solidarita, která pojí stejně členy rodiny.
  • Respekt k tradicím, úcta k velitelům, disciplína a kamarádství jsou tvá síla, kuráž a loajalita tvé přednosti.
  • Buď hrdý na to, že jsi legionář, musíš se neustále starat o svou uniformu, prokazovat důstojné chování a pečovat o svůj domov.
  • Jako voják elitního sboru pečlivě trénuj a pečuj o svou zbraň jako o ten nejcennější majetek.
  • Bojový úkol je pro tebe posvátný a ty jej musíš splnit za každou cenu, i tu nejvyšší.
  • K boji budeš přihlížet bez nenávisti a bez radosti ze zabíjení. Budeš respektovat poraženého nepřítele. Nikdy neopustíš své mrtvé, raněné druhy a ani svou zbraň. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907