Tradice francouzské cizinecké legie: Sapérské jednotky

25.11.2015 - Tomáš Králík

Tradice posilují soudržnost jednotky. Utváří se a prohlubuje esprit de corps – duch jednotky. V tomto článku, prvním z trojdílného seriálu, se podíváme na proslulé ženijní jednotky a barvy cizinecké legie


Reklama

Jeden ze základních rysů každé jednotky představuje její vlajka a znak. Cizinecká legie obdržela roku 1873 jako oficiální znak hořící granát. S postupem času se podoba měnila, ale ve 30. letech 20. století se ustálila forma sedmiplameného granátu, z něhož se dva plameny vracejí zpět. V roce 1856 se staly oficiálními barvami legie červená a zelená, kdy červená symbolizuje oběti a zelená naději.

Legionáři nosili vždy francouzskou čepici képi. Během jejich kampaní byla povětšinou černá, avšak v Alžírsku a Maroku měla pískovou barvu. Každá čapka ovšem postupně bledla, a to vlivem jak praní, tak ostrého slunečního svitu. Proto se z ryze praktických důvodů 14. července 1939 změnila barva oficiálně na bílou. Původní pískovou čapku ovšem bylo možné v legionářské výbavě zahlédnout až do 70. let 20. století. V dnešní době nosí čepici bílé barvy legionáři 2. a 1. třídy (vojíni a svobodníci). Ti, kteří odsloužili přes 15 let, nebo mají hodnost caporal-chef (četař), mohou nosit černou képi.

Vousatí sapéři

Na první pohled odlišitelnou součást cizinecké legie tvoří ženisté, kteří smějí jako jediní nosit plnovous. Původním úkolem těchto vojáků bylo odstraňovat překážky před postupující pěchotou, později se ale museli naučit také standardní stavitelské práce. Budovali domy, mosty, silnice i opevnění. Do řad legie vždy vstupovali lidé všemožného zaměření a zájmů, takže není divu, že se mezi nimi našli i jedinci s inženýrským titulem nebo zkušenostmi ze staveb. Dříve jim z nářadí stačila pouze sekyra nebo kladivo, ale dnes v době moderních technologií se musí sapéři neustále zdokonalovat pomocí různých kurzů a nalezneme mezi nimi mnoho vojenských inženýrů a technických odborníků.

Pokračování: Tradice francouzské cizinecké legie: Písně a hudba

Jejich důležitost stoupla vždy po obsazení cizího území. Pokud se tam zabydlela nějaká jednotka, musela si vybudovat své vlastní zázemí. V tu chvíli nastoupili na scénu právě vousatí muži se sekerami. Legie se snažila co nejvíce využít vlastních lidských zdrojů, aby byla co nejméně závislá na místním obyvatelstvu. Vždyť i své dlouholeté sídlo a velitelství v Sidi Bel Abbés (včetně zázemí) si dokázala vybudovat sama. V rámci dodržování tradic nosí místo zbraně sekyru, koženou zástěru a dlouhé bílé rukavice. Zároveň při přehlídkách legie jdou sapéři jako první a symbolicky tak otevírají cestu dalším jednotkám.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Revue

Malý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz YantenCC BY 4.0)

Věda

Republic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)

Válka
Vesmír

Do slavnostního průvodu, který každý rok prochází bulharským Kazanlakem, se zapojuje na pět tisíc nadšenců. Kroje jako by podtrhovaly nejen malebnost kraje, ale také růží, které dívky v tradičním oděvu sbírají. (foto: Shutterstock)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907