Trapéz: Obří hvězdy a nejbližší černá díra v srdci Mlhoviny v Orionu

04.01.2015 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

V centru tohoto kosmického výjevu, který se nachází v srdci Mlhoviny v Orionu, se nacházejí žhavé a hmotné hvězdy známé jako Trapéz. Dominantou je čtveřice, která je natěsnána v oblasti o poloměru asi 1,5 světelného roku. Ultrafialové ionizující záření z hvězd Trapézu, většinou z nejjasnější hvězdy Theta-1 Orionis C, vyvolává viditelné záření v celé této oblasti. 

Hvězdokupa v Mlhovině Orion je stará asi tři milióny let a ve svých raných letech byla ještě kompaktnější. Studie ukazují, že srážkami hvězd v raném věku mohla vzniknou černá díra s hmotností více než 100 sluncí. Přítomnost černé díry v této hvězdokupě by mohla vysvětlit vysoké pozorované rychlosti hvězd Trapézu. To by ji činilo nejbližší nám známou černou dírou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: László FrancsicsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907