V centru tohoto kosmického výjevu, který se nachází v srdci Mlhoviny v Orionu, se nacházejí žhavé a hmotné hvězdy známé jako Trapéz. Dominantou je čtveřice, která je natěsnána v oblasti o poloměru asi 1,5 světelného roku. Ultrafialové ionizující záření z hvězd Trapézu, většinou z nejjasnější hvězdy Theta-1 Orionis C, vyvolává viditelné záření v celé této oblasti.
Hvězdokupa v Mlhovině Orion je stará asi tři milióny let a ve svých raných letech byla ještě kompaktnější. Studie ukazují, že srážkami hvězd v raném věku mohla vzniknou černá díra s hmotností více než 100 sluncí. Přítomnost černé díry v této hvězdokupě by mohla vysvětlit vysoké pozorované rychlosti hvězd Trapézu. To by ji činilo nejbližší nám známou černou dírou.
apod.nasa.gov
HistorieKočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas Pezeta, CC0)
VědaKareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)
VálkaHideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News Agency, CC0)