Trénovaní holubi novou posilou v diagnostice rakoviny?

19.11.2015 - Stanislav Mihulka

Holubi nás neustále překvapují svými pozorovacími schopnostmi


Reklama

Nejen lidé se mohou uplatnit v diagnostikování rakoviny. S trochou tréninku to zvládnou i holubi. Na snímcích tkáně pacientů dovedou rozlišit rakovinu prsu.

Zjistil to Richard Levenson z Kalifornské univerzity v Davisu a jeho kolegové, když 16 holubům ukazovali na obrazovce snímky zdravé tkáně a tkáně s rakovinou prsu. Polovinu pokusných holubů odměňovali pamlskem, když poznali snímek zdravé tkáně a druhou polovinu zase za snímky s rakovinou.

Holubi se to docela pěkně naučili a za dva týdny dovedli správně určit 85 procent předložených snímků. Ve skutečnosti jde o obtížný úkol, který dá zabrat i zkušeným lidským pozorovatelům.

Jde o další potvrzení výborných pozorovacích schopností holubů, kteří rozpoznávají jednotlivé osoby, výraz emocí v lidské tváři, jednotlivá písmena abecedy nebo například Moneta od Picassa podle jejich obrazů.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, PLoS ONE

  • Zdroj fotografií: University of Iowa / Wassermann Lab

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907