Holubi nás neustále překvapují svými pozorovacími schopnostmi
Nejen lidé se mohou uplatnit v diagnostikování rakoviny. S trochou tréninku to zvládnou i holubi. Na snímcích tkáně pacientů dovedou rozlišit rakovinu prsu.
Zjistil to Richard Levenson z Kalifornské univerzity v Davisu a jeho kolegové, když 16 holubům ukazovali na obrazovce snímky zdravé tkáně a tkáně s rakovinou prsu. Polovinu pokusných holubů odměňovali pamlskem, když poznali snímek zdravé tkáně a druhou polovinu zase za snímky s rakovinou.
Holubi se to docela pěkně naučili a za dva týdny dovedli správně určit 85 procent předložených snímků. Ve skutečnosti jde o obtížný úkol, který dá zabrat i zkušeným lidským pozorovatelům.
Jde o další potvrzení výborných pozorovacích schopností holubů, kteří rozpoznávají jednotlivé osoby, výraz emocí v lidské tváři, jednotlivá písmena abecedy nebo například Moneta od Picassa podle jejich obrazů.
IFL Science, PLoS ONE
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)
VědaKosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, Betancourt, CC BY 4.0)
RevueLegenda aviatiky
Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.