Trénovaní holubi novou posilou v diagnostice rakoviny?

19.11.2015 - Stanislav Mihulka

Holubi nás neustále překvapují svými pozorovacími schopnostmi


Reklama

Nejen lidé se mohou uplatnit v diagnostikování rakoviny. S trochou tréninku to zvládnou i holubi. Na snímcích tkáně pacientů dovedou rozlišit rakovinu prsu.

Zjistil to Richard Levenson z Kalifornské univerzity v Davisu a jeho kolegové, když 16 holubům ukazovali na obrazovce snímky zdravé tkáně a tkáně s rakovinou prsu. Polovinu pokusných holubů odměňovali pamlskem, když poznali snímek zdravé tkáně a druhou polovinu zase za snímky s rakovinou.

Holubi se to docela pěkně naučili a za dva týdny dovedli správně určit 85 procent předložených snímků. Ve skutečnosti jde o obtížný úkol, který dá zabrat i zkušeným lidským pozorovatelům.

Jde o další potvrzení výborných pozorovacích schopností holubů, kteří rozpoznávají jednotlivé osoby, výraz emocí v lidské tváři, jednotlivá písmena abecedy nebo například Moneta od Picassa podle jejich obrazů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, PLoS ONE

  • Zdroj fotografií: University of Iowa / Wassermann Lab

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907