Tři chybná „fakta“ o mozku, kterým váš mozek ještě věří

22.05.2013 - Jan Fiala

I v moderní době se stále daří pověrám. Podívejme se na poznatky, kterým většina lidí stále věří, přestože pravda je úplně jiná


Reklama

Asi nejrozšířenější je pověra, že lidé využívají jen 10 % mozku. Ta se rozšířila ještě v 19. století, kdy neurologické znalosti byly stále ještě v plenkách, ale anekdoticky se stále šíří mezi spoustou lidí. Mozek tvoří jen 2 % hmotnosti lidského těla, ale spotřebovává až 20 % naší energie. Kdyby většina mozku byla k ničemu, z evolučního hlediska by byl tak velký mozek zbytečným luxusem. Dalším argumentem proti tomuto mýtu jsou pacienti s poškozeným mozkem. Ale i malé poškození kterékoli části mozku ale většinou má hluboké dopady na schopnosti i osobnostní vlastnosti jedince. V moderní době navíc můžeme měřit mozkovou aktivitu pomocí elektroencefalogramů, které jasně ukazují, že ať už děláme cokoli, jsou v činnosti všechny části našeho mozku.

Podobným mýtem je přesvědčení, že mozek je rozdělen na dvě funkčně odlišné hemisféry. Pravá je odpovědná za kreativní myšlení a za emoce, zatímco levá za analytické myšlení. Pravdou je jen to, že některé mozkové funkce mají své specifické oblasti, které se ve většině lidí vyskytují jen v jedné hemisféře (např. Brocova oblast odpovědná za tvorbu řeči je většinou v levé přední části mozku). Ale rozdíly mezi jednotlivými lidmi (např. mezi praváky a leváky, ačkoli ani ti nemají funkce 100% převrácené) jsou natolik velké, že nelze jednoznačně říci, která hemisféra je odpovědná za kterou činnost.

Asi poslední, snad méně rozšířenou pověrou je, že lidstvo s dalšími generacemi hloupne. Přičítáme to televizi, počítačům nebo civilizačním chorobám, ale pravdou je, že se nemusíme obávat. Opak je totiž pravdou. Faktem je, že inteligenční kvocient (jakkoli má pro určování inteligence rezervy) je definován tak, že průměr v dané věkové skupině je vždy 100. Každý rok je nutné IQ přepočítávat, aby průměr populace vždy zůstal na stejné úrovni. Vyšlo najevo, že se inteligence podle IQ testů v čase opravdu posouvá, ale opačným směrem, tedy nahoru. Rozdíl dělá asi 3 body IQ za deset let.

  • Zdroj textu:

    Nature Reviews Neuroscience, Brainconnection.com

  • Zdroj fotografií: shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907