Tři chybná „fakta“ o mozku, kterým váš mozek ještě věří

22.05.2013 - Jan Fiala

I v moderní době se stále daří pověrám. Podívejme se na poznatky, kterým většina lidí stále věří, přestože pravda je úplně jiná


Reklama

Asi nejrozšířenější je pověra, že lidé využívají jen 10 % mozku. Ta se rozšířila ještě v 19. století, kdy neurologické znalosti byly stále ještě v plenkách, ale anekdoticky se stále šíří mezi spoustou lidí. Mozek tvoří jen 2 % hmotnosti lidského těla, ale spotřebovává až 20 % naší energie. Kdyby většina mozku byla k ničemu, z evolučního hlediska by byl tak velký mozek zbytečným luxusem. Dalším argumentem proti tomuto mýtu jsou pacienti s poškozeným mozkem. Ale i malé poškození kterékoli části mozku ale většinou má hluboké dopady na schopnosti i osobnostní vlastnosti jedince. V moderní době navíc můžeme měřit mozkovou aktivitu pomocí elektroencefalogramů, které jasně ukazují, že ať už děláme cokoli, jsou v činnosti všechny části našeho mozku.

Podobným mýtem je přesvědčení, že mozek je rozdělen na dvě funkčně odlišné hemisféry. Pravá je odpovědná za kreativní myšlení a za emoce, zatímco levá za analytické myšlení. Pravdou je jen to, že některé mozkové funkce mají své specifické oblasti, které se ve většině lidí vyskytují jen v jedné hemisféře (např. Brocova oblast odpovědná za tvorbu řeči je většinou v levé přední části mozku). Ale rozdíly mezi jednotlivými lidmi (např. mezi praváky a leváky, ačkoli ani ti nemají funkce 100% převrácené) jsou natolik velké, že nelze jednoznačně říci, která hemisféra je odpovědná za kterou činnost.

Asi poslední, snad méně rozšířenou pověrou je, že lidstvo s dalšími generacemi hloupne. Přičítáme to televizi, počítačům nebo civilizačním chorobám, ale pravdou je, že se nemusíme obávat. Opak je totiž pravdou. Faktem je, že inteligenční kvocient (jakkoli má pro určování inteligence rezervy) je definován tak, že průměr v dané věkové skupině je vždy 100. Každý rok je nutné IQ přepočítávat, aby průměr populace vždy zůstal na stejné úrovni. Vyšlo najevo, že se inteligence podle IQ testů v čase opravdu posouvá, ale opačným směrem, tedy nahoru. Rozdíl dělá asi 3 body IQ za deset let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Nature Reviews Neuroscience, Brainconnection.com

  • Zdroj fotografií: shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907