Tři nejsilnější sluneční erupce posledního roku během 24 hodin!

14.05.2013 - Jan Fiala

Během včerejška (13. května) jsme mohli být svědky tří extrémně silných slunečních erupcí


Reklama

První erupce síly X1.7 vyvrcholila okolo 4:31 našeho času. Síla solárních erupcí se měří podle vrcholného toku radioaktivního záření od 100 do 800 pikometrů v blízkosti Země ve wattech na metr čtvereční. Písmeno X označuje extrémní erupce, je to nejsilnější z řady A, B, C (běžná erupce), M (střední) a X. Číslo potom označuje sílu v rámci kategorie, X2 je desetkrát silnější než X1.

Asi dvanáct hodin po té první byla zaznamenána další erupce, tentokrát síly X2.8. A dnes ráno ve 3:46 našeho času přišla zatím poslední, o síle X3.2.

Astronomy překvapil jen rychlý sled tak silných erupcí, nikoli jejich načasování. Právě totiž vrcholí 11letý sluneční cyklus, který se projevuje zvýšenou sluneční aktivitou. Dnešní erupce navíc byla teprve třetí nejsilnější v současném cyklu. Nejsilnější erupce současného 11letého slunečního cyklu nastala 9. srpna 2011, byla stupně X6.9.

Ale to byl jen drobek v porovnání s erupcí 4. listopadu 2003. Tehdy erupce měla sílu X28, ale podle některých výpočtů mohla dosáhnout až X45. I tato ale bledne s první zaznamenanou sluneční erupcí v historii. Na přelomu srpna a září 1859 došlo ke sluneční bouři, která byla viditelná pouhým okem. způsobila polární záři viditelnou až na Havaji, a která ve Skalistých horách byla tak jasná, že v noci probudila horníky, kteří si začali dělat snídani.

Tak dramatické efekty zatím čekat nemusíme, erupce mířila mimo Zemi (i mimo ostatní planety). Kdyby tomu tak bylo, možná by mohly způsobit potíže elektrickým zařízením. NASA uvádí, že současné erupce by mohly ohrozit jejich sondy Epoxi a Spitzer.

  • Zdroj textu:

    NASA, National Geographic

  • Zdroj fotografií: NASA, Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lidský mozek je tvarovatelný a my můžeme pomocí meditace hrát aktivní roli při jeho přetváření.

Zajímavosti

Mimořádně silná magnetosféra obří planety s vyznačenými dráhami velkých měsíců.

Vesmír

Egyptská technika tetování se zřejmě podobala té dnešní: Jehlou se pod kůži vnášelo barvivo na bázi uhlíku, pravděpodobně saze.

Zajímavosti

Dvojice houfnic ML-20, které jsou dnes součástí expozice v Petropavlovské pevnosti v Petrohradu

Válka

Nové fluoreskující štítky jsou bez problémů poživatelné.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907