Tři nejsilnější sluneční erupce posledního roku během 24 hodin!

14.05.2013 - Jan Fiala

Během včerejška (13. května) jsme mohli být svědky tří extrémně silných slunečních erupcí


Reklama

První erupce síly X1.7 vyvrcholila okolo 4:31 našeho času. Síla solárních erupcí se měří podle vrcholného toku radioaktivního záření od 100 do 800 pikometrů v blízkosti Země ve wattech na metr čtvereční. Písmeno X označuje extrémní erupce, je to nejsilnější z řady A, B, C (běžná erupce), M (střední) a X. Číslo potom označuje sílu v rámci kategorie, X2 je desetkrát silnější než X1.

Asi dvanáct hodin po té první byla zaznamenána další erupce, tentokrát síly X2.8. A dnes ráno ve 3:46 našeho času přišla zatím poslední, o síle X3.2.

Astronomy překvapil jen rychlý sled tak silných erupcí, nikoli jejich načasování. Právě totiž vrcholí 11letý sluneční cyklus, který se projevuje zvýšenou sluneční aktivitou. Dnešní erupce navíc byla teprve třetí nejsilnější v současném cyklu. Nejsilnější erupce současného 11letého slunečního cyklu nastala 9. srpna 2011, byla stupně X6.9.

Ale to byl jen drobek v porovnání s erupcí 4. listopadu 2003. Tehdy erupce měla sílu X28, ale podle některých výpočtů mohla dosáhnout až X45. I tato ale bledne s první zaznamenanou sluneční erupcí v historii. Na přelomu srpna a září 1859 došlo ke sluneční bouři, která byla viditelná pouhým okem. způsobila polární záři viditelnou až na Havaji, a která ve Skalistých horách byla tak jasná, že v noci probudila horníky, kteří si začali dělat snídani.

Tak dramatické efekty zatím čekat nemusíme, erupce mířila mimo Zemi (i mimo ostatní planety). Kdyby tomu tak bylo, možná by mohly způsobit potíže elektrickým zařízením. NASA uvádí, že současné erupce by mohly ohrozit jejich sondy Epoxi a Spitzer.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA, National Geographic

  • Zdroj fotografií: NASA, Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907