Třicetimetrový dalekohled TMT bude postaven na Havaji

15.04.2013 - Petr Broža

Nový pozemský dalekohled Thirty-Meter Telescope dohlédne až na okraj nám dnes známého vesmíru

<p>.</p>

.


Reklama

Právě byla schválena stavba největšího pozemského teleskopu. Bude se jmenovat TMT (Thirty-Meter Telescope) a půjde o dalekohled s objektivem o průměru 30 m. Bude jej tvořit 492 hexagonálních segmentů o průměru 1,45 m. Sběrná plocha nového dalekohledu bude téměř desetkrát větší než u přístrojů Keck.

Dalekohled bude pracovat v oblasti viditelného a infračerveného záření a postaven bude na Havajských ostrovech. Při zkoumání vzdálených končin vesmíru bude spolupracovat s připravovaným vesmírným teleskopem Jamese Webba.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907