Třicetimetrový dalekohled TMT bude postaven na Havaji

15.04.2013 - Petr Broža

Nový pozemský dalekohled Thirty-Meter Telescope dohlédne až na okraj nám dnes známého vesmíru

<p>.</p>

.


Reklama

Právě byla schválena stavba největšího pozemského teleskopu. Bude se jmenovat TMT (Thirty-Meter Telescope) a půjde o dalekohled s objektivem o průměru 30 m. Bude jej tvořit 492 hexagonálních segmentů o průměru 1,45 m. Sběrná plocha nového dalekohledu bude téměř desetkrát větší než u přístrojů Keck.

Dalekohled bude pracovat v oblasti viditelného a infračerveného záření a postaven bude na Havajských ostrovech. Při zkoumání vzdálených končin vesmíru bude spolupracovat s připravovaným vesmírným teleskopem Jamese Webba.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907