Trojnásobná konjunkce Jupiterových měsíců: Europa, Kalisto a Io

09.02.2015 - Martin Reichman


Reklama

Snímek z Hubbleova vesmírného teleskopu zobrazuje Jupiter a trojici jeho Galilejských měsíců. Přes pásy horních mračen Jupiteru přecházejí ve vzácné trojité konjunkci měsíce Europa, Kalisto a Io. Jednotlivé měsíce lze poměrně snadno identifikovat podle jejich barev - ledová Europa je téměř bílá, Callisto má tmavě hnědý povrch a žlutý je vulkanický povrch měsíce Io.

Zajímavostí je, že na tomto ostrém snímku Hubbleova dalekohledu lze také nalézt dva malé vnitřní měsíce Amalthea a Thebe i s jejich stíny. Galileovské měsíce mají průměry zhruba od 3 tisíc do 5 tisíc kilometrů, takže co do velikosti jsou srovnatelné s naším Měsícem. Ovšem Amalthea a Thebe měří pouze asi 260 respektive 100 kilometrů.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, Hubble

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907