Trosky hrdé Luftwaffe

19.09.2014 - Redakce Válka Revue


Reklama

Rok 1945. Americký voják si ve Frankfurtu nad Mohanem prohlíží transport poškozených německých stíhaček Messerschmitt Bf-109, v popředí pravděpodobně stroj ve verzi K-4. Série označená písmenem K (Kurfürst) vznikla na základě masově vyráběného Bf-109 G-6 a šlo o poslední sérii, která se dočkala operačního nasazení během druhé světové války. Výzbroj oproti verzi G-6 byla zesílena, a to nahrazením kanónu MG 151/20 kanónem MK 108. Pohon letounu zajišťoval motor DB 605 DM nebo DB 605 DB/DC a pevnou výzbroj tvořily dva kulomety MG 131 ráže 13 mm a 30mm kanón MK 108 v ose vrtule. Bf-109 K-4 dosahoval ve výšce sedmi a půl kilometru maximální rychlosti 710 km/h, což z něj dělalo nejrychlejší „stodevítku“ celé války. Celkem bylo vyrobeno 1 693 strojů, a šlo tak o jedinou sériově vyráběnou verzi ze série K – všechny ostatní verze zůstaly pouze u plánů nebo prototypu.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907