Třpytivá zbroj pro Orion: Nová kosmická loď se bude lesknout

10.12.2015 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Loňský úspěšný test nové kosmické lodi Orion ukázal, že jeden z klíčových prvků plavidla je připraven - tepelný štít Orionu při návratu do atmosféry dokázal odolat teplotám okolo 2 200 °C. Během ostré mise budou ale nároky na tepelný štít ještě vyšší – při návratu z plánované mise k Měsíci totiž vstoupí Orion do atmosféry Země vyšší rychlostí, než během testů. S vyšší rychlostí bude exponenciálně stoupat i teplota, se kterou si bude muset štít poradit. Oproti původnímu (monolitickému) štítu se proto bude nový štít sestávat z přibližně 180 samostatných dílů. Tento koncept by měl jednak zlevnit výrobu štítu a zlepšit jeho tepelné schopnosti.

S tepelnou ochranou souvisí také vnější plášť kabiny návratového modulu. Ten bude nově z lesklého materiálu stříbrné barvy. Lesklá vrstva umožní eliminovat tepelné ztráty lodi ve chvíli, kdy bude otočená od Slunce a tím pádem budou její stěny vystaveny výraznému chladu. Vrstva ale najde uplatnění i v opačné situaci, tedy když se kabina Orionu otočí a dopadnou na ni sluneční paprsky.

  • Zdroj textu:

    blogs.esa.int

  • Zdroj fotografií: ESA, Flickr

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Koncil v Clermontu. Papež Urban II. zde využil první kruciátu k vlastnímu zviditelnění.

Historie

Král Jiří VI. na inspekci bitevní lodi Duke of York

Válka

Staré známé léky mohou překvapit

Věda

Krabí mlhovina v nepravých barvách. Tato mlhovina, která je zdrojem rentgenového a gama záření, je pozůstatkem po supernově

Vesmír

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907