Třpytivá zbroj pro Orion: Nová kosmická loď se bude lesknout

10.12.2015 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Loňský úspěšný test nové kosmické lodi Orion ukázal, že jeden z klíčových prvků plavidla je připraven - tepelný štít Orionu při návratu do atmosféry dokázal odolat teplotám okolo 2 200 °C. Během ostré mise budou ale nároky na tepelný štít ještě vyšší – při návratu z plánované mise k Měsíci totiž vstoupí Orion do atmosféry Země vyšší rychlostí, než během testů. S vyšší rychlostí bude exponenciálně stoupat i teplota, se kterou si bude muset štít poradit. Oproti původnímu (monolitickému) štítu se proto bude nový štít sestávat z přibližně 180 samostatných dílů. Tento koncept by měl jednak zlevnit výrobu štítu a zlepšit jeho tepelné schopnosti.

S tepelnou ochranou souvisí také vnější plášť kabiny návratového modulu. Ten bude nově z lesklého materiálu stříbrné barvy. Lesklá vrstva umožní eliminovat tepelné ztráty lodi ve chvíli, kdy bude otočená od Slunce a tím pádem budou její stěny vystaveny výraznému chladu. Vrstva ale najde uplatnění i v opačné situaci, tedy když se kabina Orionu otočí a dopadnou na ni sluneční paprsky.

  • Zdroj textu:

    blogs.esa.int

  • Zdroj fotografií: ESA, Flickr

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kyjonožec Eurypterus dosahoval délky 1,3 metru. Největší druhy ale dorůstaly až tří metrů.

Věda
Zajímavosti

O zdroji potravy se netopýři nechají poučit nejen od svých nejbližších příbuzných, ale také od příslušníků jiného druhu.

Příroda

Proudy plynu ve spirální galaxii NGC 4321.

Vesmír
Historie

Locusta (vlevo) prý zabila stovky Římanů. Lucrezia Borgia zase patřila k velmi vzdělaným ženám.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907