Třpytivá zbroj pro Orion: Nová kosmická loď se bude lesknout

10.12.2015 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Loňský úspěšný test nové kosmické lodi Orion ukázal, že jeden z klíčových prvků plavidla je připraven - tepelný štít Orionu při návratu do atmosféry dokázal odolat teplotám okolo 2 200 °C. Během ostré mise budou ale nároky na tepelný štít ještě vyšší – při návratu z plánované mise k Měsíci totiž vstoupí Orion do atmosféry Země vyšší rychlostí, než během testů. S vyšší rychlostí bude exponenciálně stoupat i teplota, se kterou si bude muset štít poradit. Oproti původnímu (monolitickému) štítu se proto bude nový štít sestávat z přibližně 180 samostatných dílů. Tento koncept by měl jednak zlevnit výrobu štítu a zlepšit jeho tepelné schopnosti.

S tepelnou ochranou souvisí také vnější plášť kabiny návratového modulu. Ten bude nově z lesklého materiálu stříbrné barvy. Lesklá vrstva umožní eliminovat tepelné ztráty lodi ve chvíli, kdy bude otočená od Slunce a tím pádem budou její stěny vystaveny výraznému chladu. Vrstva ale najde uplatnění i v opačné situaci, tedy když se kabina Orionu otočí a dopadnou na ni sluneční paprsky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    blogs.esa.int

  • Zdroj fotografií: ESA, Flickr

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907