Turecká Kappadokie: Přírodní měsíční krajina

11.06.2013 - Igor Mahal


Reklama

Kappadokie – země krásných koní. Tak místní lidé odpradávna nazývají jednu z nejkrásnějších a nejstarších oblastí Malé Asie, dnešního Turecka. Největším lákadlem Kappadokie je dnes Národní park Göreme (turecky „slepý), nacházející se nedaleko města Nevşehir. Hlavní atrakcí tohoto přírodního ráje je unikátní komplex skalních útvarů, který se tyčí nedaleko od vesničky Göreme. Přírodní „budovy“ vznikly působením vodní a větrné eroze a lidé je začali osídlovat již několik století před Kristem. Kolem roku 850 zde našli útočiště křesťané, kteří prchali před vpády muslimů.

Během dlouhých staletí místní lidé v tufových skalách vytesali řadu nádherných chrámů, kostelů a kaplí v byzantském stylu. Nejzachovalejším kostelem s bohatou výzdobou je tzv. Tmavý kostel. Součástí parku, který je od roku 1985 na seznamu světového dědictví UNESCO, jsou také rozsáhlá podzemní města v Derinkuyu a Kaymakli, vyzdobená úchvatnými freskami s náboženskou tématikou. Celý park připomínající měsíční krajinu si lze prohlédnout i z ptačí perspektivy při letu v balónu.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907