Turecká Kappadokie: Přírodní měsíční krajina

11.06.2013 - Igor Mahal


Reklama

Kappadokie – země krásných koní. Tak místní lidé odpradávna nazývají jednu z nejkrásnějších a nejstarších oblastí Malé Asie, dnešního Turecka. Největším lákadlem Kappadokie je dnes Národní park Göreme (turecky „slepý), nacházející se nedaleko města Nevşehir. Hlavní atrakcí tohoto přírodního ráje je unikátní komplex skalních útvarů, který se tyčí nedaleko od vesničky Göreme. Přírodní „budovy“ vznikly působením vodní a větrné eroze a lidé je začali osídlovat již několik století před Kristem. Kolem roku 850 zde našli útočiště křesťané, kteří prchali před vpády muslimů.

Během dlouhých staletí místní lidé v tufových skalách vytesali řadu nádherných chrámů, kostelů a kaplí v byzantském stylu. Nejzachovalejším kostelem s bohatou výzdobou je tzv. Tmavý kostel. Součástí parku, který je od roku 1985 na seznamu světového dědictví UNESCO, jsou také rozsáhlá podzemní města v Derinkuyu a Kaymakli, vyzdobená úchvatnými freskami s náboženskou tématikou. Celý park připomínající měsíční krajinu si lze prohlédnout i z ptačí perspektivy při letu v balónu.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rytina Jiřího Jakuba Dašického průlet Velké komety nad Prahou 12. listopadu 1577. Kromě komety se na obloze objevuje pět symbolů zvěrokruhu: Beran, Ryby, Vodnář, Kozoroh a Střelec. Pod ocasem komety je půlměsíc a Saturn, zobrazený jako hvězda s astronomickým symbolem ♄. 

Historie

Když štír bodne s použitím maximální možné dávky jedu, musí pro to mít opravdu pádný důvod. V krajním případě umí štíři jed i rozprašovat a odradí tak od útoku třeba křečky (Onychomys), kteří škorpiony dokážou odzbrojit tím, že jim úplně odkousnou ocas.

Příroda
Reklama
Vesmír

Francouzští vojáci během bitvy na Marně konecm léta 1914. Během následujících let jich padlo přes 1 400 000.

Válka

Stres dokáže zbarvit vlasy na šedivo. Pořádná dovolená jim zase může vrátit jejich původní barvu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907