Tvrdý život vysoko v horách: Mají Tibeťané geny vymřelých druhů lidí?

09.07.2014 - Jan Miklín

S průměrnou výškou blížící se 5 000 m n. m. a městy i vesnicemi v několikatisícové nadmořské výšce je život v Tibetu tvrdý. Tamním obyvatelům nejspíše pomáhají vyrovnat se s nedostatkem kyslíku geny dávných lidských druhů


Reklama

Tvrdí to alespoň výzkum  Rasmuse Nielsena z univerzity v Berkeley. Zatímco při procesu aklimatizace dochází k namnožení červených krvinek tak, aby dokázaly dostatečně zásobovat lidské orgány kyslíkem, Tibeťané aklimatizaci nepotřebují. Může za to varianta genu, který prokazatelně pochází z populace nazývané Denisované, která před zhruba 40 tisíci let vymizela ze Sibiře.

Náhodný objev

Gen EPAS1 je zodpovědný za poměrně malý nárůst produkce hemoglobinu a červených krvinek, díky čemuž zhuštění krve nezpůsobuje kardiovaskulární problémy. A právě tuto variantu genu, takřka identickou s tou, jež byla analyzována z kosterních pozůstatků Denisovanů, ale je výrazně odlišná od zbytku lidské populace, mají i obyvatelé Tibetu. Konkrétně se vyskytuje u 87 % Tibeťanů, ale jen 9 % čínských Hanů, kteří sice mají stejného předka, ale žijí v nížinách.

„Přítomnost tohoto genu u Tibeťanů ukazuje, že lidé se vysokohorským životním podmínkám přizpůsobili pomocí adaptováním genu jiného druhu,“ vysvětluje dr. Nielsen. Podle něj je docela pravděpodobné, že napříč populací se vyskytuje množství podobných genových pozůstatků evolučně neúspěšných populací, avšak jejich objevení je jen otázkou náhody. „Zrovna v tomto případě se naše data shodovala s nasekvenovaným genomem, ale u mnoha jiných nalezených pozůstatků jsme geny (zatím) nepřečetli,“ dodává vědec. 

  • Zdroj textu:

    iflscience.com

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedním z velkých problémů trofejního lovu je fakt, že lovcům jde o velikost trofeje. K lovu jsou vybírány největší kusy, které mají nenahraditelnou genetickou hodnotu.

Příroda
Zajímavosti

Pilát Ponský ukazuje Ježíše davům na obrazu Ecce Homo od Antonia Ciseriho

Historie

Australský badatel Mark Meekan se žralokem obrovským

Věda

Zborcená a protažená galaxie NGC 7714 ze souhvězdí Ryb, po srážce s galaxií NGC 7715. Ve výřezu výtrysk z jádra galaxie TXS 2116−077 v infračerveném spektru.

Vesmír

Renault FT-17 představoval nejpokrokovější konstrukci prvoválečných tanků

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907