Tygří pruhy ledového Enceladu: Saturnův měsíc může skrývat život

14.04.2014 - Redakce


Reklama

Voda z podpovrchového oceánu na měsíci Enceladus uniká skrze praskliny, které se táhnou po celém povrchu tohoto ledového měsíce. Tyto jizvy, které připomínají tygří pruhy, jsou výpustným ventilem, kudy může ve formě gejzírů unikat podpovrchová voda zahřátá slapovými silami do vesmíru. Zde vytváří tajemný prstenec E.

Tyto gejzíry pozorovala a vyfotografovala sonda Cassini, která zkoumá Saturn již od roku 2004. Někteří vědci věří, že by se v tomto podpovrchovém oceánu mohl nacházet život. Proč je ale Enceladus tak aktivní, zůstává záhadou, protože sousední měsíc Mimas, který má zhruba stejnou velikost, se jeví zcela mrtvý.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907