Voda z podpovrchového oceánu na měsíci Enceladus uniká skrze praskliny, které se táhnou po celém povrchu tohoto ledového měsíce. Tyto jizvy, které připomínají tygří pruhy, jsou výpustným ventilem, kudy může ve formě gejzírů unikat podpovrchová voda zahřátá slapovými silami do vesmíru. Zde vytváří tajemný prstenec E.
Tyto gejzíry pozorovala a vyfotografovala sonda Cassini, která zkoumá Saturn již od roku 2004. Někteří vědci věří, že by se v tomto podpovrchovém oceánu mohl nacházet život. Proč je ale Enceladus tak aktivní, zůstává záhadou, protože sousední měsíc Mimas, který má zhruba stejnou velikost, se jeví zcela mrtvý.
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)