Tygří pruhy ledového Enceladu: Saturnův měsíc může skrývat život

14.04.2014 - Redakce


Reklama

Voda z podpovrchového oceánu na měsíci Enceladus uniká skrze praskliny, které se táhnou po celém povrchu tohoto ledového měsíce. Tyto jizvy, které připomínají tygří pruhy, jsou výpustným ventilem, kudy může ve formě gejzírů unikat podpovrchová voda zahřátá slapovými silami do vesmíru. Zde vytváří tajemný prstenec E.

Tyto gejzíry pozorovala a vyfotografovala sonda Cassini, která zkoumá Saturn již od roku 2004. Někteří vědci věří, že by se v tomto podpovrchovém oceánu mohl nacházet život. Proč je ale Enceladus tak aktivní, zůstává záhadou, protože sousední měsíc Mimas, který má zhruba stejnou velikost, se jeví zcela mrtvý.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907