Úchvatné video: Celý povrch Merkuru na animaci sondy Messenger

12.06.2013 - redakce 100+1

Toto video vás dostane. Sonda MESSENGER dokončila mapování Merkuru a my máme poprvé možnost podívat se na celý její povrch


Reklama

Na videu vidíte planetu barvách s vyšším kontrastem, aby byly zvýrazněny jednotlivé typy povrchu. Oproti jiným planetám Merkur není možno pozorovat pozemskými teleskopy ani Hubblem, protože se nachází příliš blízko Slunce. Museli jsme tak spoléhat na sondy. Jenže zaparkovat na oběžné dráze Merkuru je velmi obtížné a poprvé to dokázal právě MESSENGER. Sonda Mariner 10 uskutečnila v 70. letech jenom tři průlety a zmapovala necelých 50 procent povrchu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Youtube

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907