Úchvatné video: Celý povrch Merkuru na animaci sondy Messenger

12.06.2013 - redakce 100+1

Toto video vás dostane. Sonda MESSENGER dokončila mapování Merkuru a my máme poprvé možnost podívat se na celý její povrch


Reklama

Na videu vidíte planetu barvách s vyšším kontrastem, aby byly zvýrazněny jednotlivé typy povrchu. Oproti jiným planetám Merkur není možno pozorovat pozemskými teleskopy ani Hubblem, protože se nachází příliš blízko Slunce. Museli jsme tak spoléhat na sondy. Jenže zaparkovat na oběžné dráze Merkuru je velmi obtížné a poprvé to dokázal právě MESSENGER. Sonda Mariner 10 uskutečnila v 70. letech jenom tři průlety a zmapovala necelých 50 procent povrchu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Youtube

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Smrt Julia Caesara, těsně před vznikem císařství

Věda

Záběr výbuchu z 16. července 1945 v Novém Mexiku – nechybělo ale zas tak moc, aby atomovou bombu sestrojilo i nacistické Německo. Ve výřezu první atomová bomba odpálená během testu Trinity. (foto: Shutterstock + Wikimedia Commons, Federální vláda Spojených států amerických, CC0)

Zajímavosti

Vytrženo z kontextu

The Furniture Lift | Leandro Erlich

Argentinský umělec Leandro Erlich si pro svou neotřelou instalaci zvolil náměstí ve francouzském Nantes. Přímo nad jeho střed do výšky zhruba deseti metrů umístil kus rohové budovy, k jejímuž oknu vede nábytkový výtah. Erlich si zakládá na realističnosti svých projektů, a výsek stavby se proto jeví velmi uvěřitelně: Nechybějí ani takové detaily jako cihly ve stěnách či prostory pod podlahou. Kus konstrukce vyrobený z ultralehkých materiálů přitom nedrží ve vzduchu žádná pomocná lana – jeho jedinou oporu představuje právě žebřík. (foto: Profimedia)

Revue

Sebereplikující se von Neumannovy sondy by mohly vydávat rádiové záření, které je schopen do veliké vzdálenosti detekovat radioteleskop FAST.

Vesmír

Plamének plotní běžně kvete od června do září, často se však s jeho květy potěšíme i v říjnu a výjimečně dokonce i počátkem listopadu. Plamének dokáže dokonale skrýt dřeviny i ploty, po nichž se pne.

Příroda

Portrét Perchty z Rožmberka, detail obrazu z 19. století, který se nachází na hradě Rožmberk.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907