Údolí smrti: Nejteplejší a nejnižší na západní polokouli

09.05.2013 - Petr Broža

<p>Tělo samce narvala jednorohého dosahuje délky až 6 m a může vážit až 1,6 tuny, výjimečně i 1,8 tuny, samice je menší a dorůstá maximálně 5 metrů.</p>

Tělo samce narvala jednorohého dosahuje délky až 6 m a může vážit až 1,6 tuny, výjimečně i 1,8 tuny, samice je menší a dorůstá maximálně 5 metrů.


Reklama

Údolí smrti (Death Valley) leží z větší části v americkém státě Kalifornie a částečně zasahuje i do Nevady. Je to velmi suché místo, které je ze všech stran uzavřenou více než tři tisíce metrů vysokými horami. Vzduch, který se zde ohřeje, tak nemá kam unikat – není proto divu, že teplota zde běžně dosahuje přes 50 stupňů Celsia. Rekord byl naměřen v roce 2001 – 57,1 °C, což je současně i nejvyšší teplota naměřená v USA. Průměrné roční srážky zde dosahují jen okolo 50 mm, zpravidla prší jen jednou. I přes to lze v údolí na jaře najít spoustu nádherně vybarvených květů.

Nejnižší bod Údolí smrti, Badwater, leží 86 metrů pod hladinou moře – je to nejen nejnižší místo USA, ale i celé západní polokoule. Jezírko není nijak rozsáhlé a občas i vysychá. Život v něm není možný, neboť je velmi slané.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců bychom se při hledání mimozemského života měli zaměřit především na exoplanetyu oranžových trpaslíků.

Vesmír

V prvních letech vládnutí to rozhodně žádná selanka nebyla – roku 1853 se císaře neúspěšně pokusil zabít maďarský nacionalista.

Historie

Diego Velázquez: Vévoda Olivares na koni

Obraz Vévoda Olivares na koni (1634) od španělského malíře Diega Velázqueze upozorňuje na stoupající hladiny světových oceánů.

Revue

Jeffersonův dům vznikl jako plantážnické sídlo.

Zajímavosti

Málokdy se stává, aby člověk pod hladinou moře viděl tolik langust pohromadě. Tady jimi bylo okolí stoletého vraku doslova přecpáno

Příroda

Autonomní kabina projektu CAPRI.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907