Údolí smrti: Nejteplejší a nejnižší na západní polokouli

09.05.2013 - Petr Broža


Reklama

Údolí smrti (Death Valley) leží z větší části v americkém státě Kalifornie a částečně zasahuje i do Nevady. Je to velmi suché místo, které je ze všech stran uzavřenou více než tři tisíce metrů vysokými horami. Vzduch, který se zde ohřeje, tak nemá kam unikat – není proto divu, že teplota zde běžně dosahuje přes 50 stupňů Celsia. Rekord byl naměřen v roce 2001 – 57,1 °C, což je současně i nejvyšší teplota naměřená v USA. Průměrné roční srážky zde dosahují jen okolo 50 mm, zpravidla prší jen jednou. I přes to lze v údolí na jaře najít spoustu nádherně vybarvených květů.

Nejnižší bod Údolí smrti, Badwater, leží 86 metrů pod hladinou moře – je to nejen nejnižší místo USA, ale i celé západní polokoule. Jezírko není nijak rozsáhlé a občas i vysychá. Život v něm není možný, neboť je velmi slané.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Solar Orbiter má panely s rozpětím 18 metrů a váží 1,8 tuny. Na palubě nese deset měřicích přístrojů a okolo Slunce bude obíhat do roku 2027.

Vesmír

Slovenský prezident Jozef Tiso s Adolfem Hitlerem.

Historie

Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907