Údolí smrti: Nejteplejší a nejnižší na západní polokouli

09.05.2013 - Petr Broža


Reklama

Údolí smrti (Death Valley) leží z větší části v americkém státě Kalifornie a částečně zasahuje i do Nevady. Je to velmi suché místo, které je ze všech stran uzavřenou více než tři tisíce metrů vysokými horami. Vzduch, který se zde ohřeje, tak nemá kam unikat – není proto divu, že teplota zde běžně dosahuje přes 50 stupňů Celsia. Rekord byl naměřen v roce 2001 – 57,1 °C, což je současně i nejvyšší teplota naměřená v USA. Průměrné roční srážky zde dosahují jen okolo 50 mm, zpravidla prší jen jednou. I přes to lze v údolí na jaře najít spoustu nádherně vybarvených květů.

Nejnižší bod Údolí smrti, Badwater, leží 86 metrů pod hladinou moře – je to nejen nejnižší místo USA, ale i celé západní polokoule. Jezírko není nijak rozsáhlé a občas i vysychá. Život v něm není možný, neboť je velmi slané.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

V tradiční koridě jsou přesně určené nástroje, které má matador k dispozici. V první fázi se používají kopí varas a pláštěnka capote, v další pak barevné tyče s háky banderillas. V závěrečné části přichází ke slovu muleta, meč espada či dýka puntilla.

Historie

Expert ochrany přírody připravuje sterilizační šipky pro hrochy v Kolumbii

Věda

Hladina kyslíku v atmosféře podstatně vzrostla, až když před 2,5 miliardami let na Zemi konečně poklesla intenzita „deště meteoritů“.

Vesmír

Tato stíhačka Ki-43 se dochovala v leteckém muzeu v americké Pimě.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907