Umět se správně narodit: Kde se žije na světě nejlépe a kde nejhůře?

16.05.2015 - Max Fisher

Jaká jsou nejlepší a nejhorší místa světa, kde se můžete narodit? Skutečně stojí na jedné straně spektra Spojené státy a na druhé třeba Somálsko?


Reklama

Kdybyste se narodili dnes a mohli si vybrat svou národnost, budete mít minimálně patnáct lepších možností než se stát Američanem, píše ve své studii Economist Intelligence Unit. Tato společnost se zaměřila na osmdesát zemí a ohodnotila je pomocí jedenácti ukazatelů, aby určila, „který stát nabízí ty nejlepší příležitosti pro zdravý, bezpečný a prosperující život v nadcházejících letech“. Výsledky (shrnuté v mapě) jsou – a současně nejsou – překvapivé.

Studie zahrnuje „tvrdá“ data jako ekonomické příležitosti, zdravotní standardy a politickou svobodu, ale také subjektivní průzkumy kvality života a ekonomické předpovědi pro rok 2030, kdy děti narozené dnes překročí práh dospělosti. Ke slovu se dostala dokonce i genderová rovnoprávnost, pravděpodobnost ztráty zaměstnání nebo počet násilných trestných činů.

Štěstí si za peníze nekoupíte, ale…

Vztah mezi majetkem (měřeno v HDP na hlavu) a štěstím je jasný, i když možná ne tak, jak byste čekali. Zpráva konstatuje, že „HDP na hlavu vysvětluje asi dvě třetiny variací ve spokojenosti s životem v rámci dané země a tento vztah je lineární“. Tedy pouze dvě třetiny! Pokud se podíváte na mapu, zjistíte, že nejbohatší země světa dosahují dobrých výsledků, ale nepatří do kategorie „top“. Spojené státy americké a Německo, dva ze světových ekonomických motorů, se dělí o 16. místo. Japonsko padá dolů na příčku číslo 25, přičemž Velká Británie a Francie si vedou ještě hůře.

Střední východ nabízí pár skvělých příkladů na téma peníze a dobrý život. Tento region si obecně vede dost nevalně, ovšem se dvěma výjimkami: Rozvinutý a demokratický Izrael, který je v přepočtu HDP na osobu zhruba stejně bohatý jako Evropská unie, obsadil 20. místo. Nejlépe hodnocenou zemí zmíněné oblasti s 18. příčkou však zůstávají na ropu bohaté Spojené arabské emiráty (SAE). Ještě markantnější propast pak zeje mezi SAE a Saúdskou Arábií, která je na tom přes všechno své ropné bohatství mnohem hůře – snad kvůli problémům, k nimž patří represivní zákony a nízký index lidského rozvoje.

Demokracie stále vede

Ano, jedná se o další mezinárodní srovnání individuální životní pohody, ve kterém se severské státy drží na špici, společně s Irskem, Austrálií, Novým Zélandem a Kanadou. Do nejlepší patnáctky se vešlo také Švýcarsko a Rakousko, jež zjevně splňují podobná kritéria. Tři ideální země, kde se narodit, lze tedy seřadit takto: Švýcarsko, Austrálie a Norsko.

A tady máme překvapení: k nejlépe hodnoceným se řadí i dva superbohaté asijské městské státy Hongkong a Singapur, stejně jako Tchaj-wan. Přiznávám, že mě překvapilo tvrzení studie, že novorozenec se dnes bude mít lépe jako Tchajwanec než jako Američan či Němec. Je to zvláštní už kvůli stárnoucí tchajwanské populaci a klesající porodnosti, která může vést ke zpomalení ekonomiky. Jenže Tchaj-wan momentálně požívá politické svobody a zlepšujících se zdravotních a životních standardů.

Mezi nejlépe hodnocenými zeměmi existují zajímavé variace: Nový Zéland se drží celkově na 7. místě přesto, že je jeho HDP na hlavu nižší než u mnoha hůře hodnocených evropských států. Singapur – ačkoliv šestý – nepředstavuje liberální demokracii ani náznakem a životní spokojenost v extrémně soutěživém městě zůstává relativně nízká. Samozřejmě – rozhodně je bohatý.

Na Západě je to ještě pořád lepší

Navzdory zázračnému růstu Asie a evropskému ekonomickému úpadku činí faktory jako politická práva a zdravotní standardy západní svět obrovsky přitažlivým. Kromě malého množství výjimek okupují horní třetinu pozitivně hodnocených zemí evropské a další západní státy. Dokonce i Španělsko a Portugalsko vykazují přes všechny svoje problémy velmi slušné skóre. Dětem narozeným dnes se bude podle studie lépe žít v Polsku či Řecku – ano, i v Řecku – než v rostoucích ekonomikách, jako jsou Brazílie, Turecko nebo Čína.

Nejhorší je chudoba, násilí a málo svobody

Státy plné násilí, chudoby nebo politického útlaku si všechny vedou v hodnocení špatně, nicméně variace ve spodní pětině žebříčku jsou fascinující. Tři nejhorší země, kde se můžete narodit, představují Nigérie, Keňa a Ukrajina. Některé státy z nejnižších pozic nejsou vlastně tak chudé, jako například Rusko, které ovšem vykazuje značná negativa v oblasti politických práv a veřejného zdraví. Ekvádor, stahovaný dolů rovněž absencí politických práv, zůstává jedinou zemí s nízkým skóre v jinak optimisticky vyhlížející společnosti latinskoamerických států.

Ačkoliv se zemím jako Indonésie a Vietnam předpovídá fantastický ekonomický růst, zůstávají chudé – a to dnes. Mapa tak připomíná, že narodit se v nemajetné společnosti – dokonce i v té, která v budoucnu nabídne velké příležitosti – může stále přinášet celoživotní výzvy.

Největší problém? Rozdíly v příjmech

Angola, Kazachstán i Ukrajina si v hodnocení vedly mnohem hůře, než jsem předpokládal. Angola a Kazachstán zažívají rapidní ekonomický vzestup díky exportu energie a nerostů a Ukrajina patří mezi středně bohaté demokracie. Všechny tři země ovšem mají vážný a stále se zhoršující problém s rozdíly v příjmech a s ekonomickou rovnoprávností, které obratem přiživují korupci a nekvalifi kované řízení státu. Narodit se tam znamená být na tom hůř než kdekoliv jinde, včetně Šrí Lanky, chudého semeniště etnického násilí, autoritářského Vietnamu, nebo dokonce Sýrie.

Čína není v kurzu

Čína zaujímá 49. místo z 80, a drží se tak těsně pod Litvou a Maďarskem. Jde o neuvěřitelné zjištění, protože lidová republika si momentálně připisuje druhý nejvyšší počet dolarových miliardářů na světě hned po Spojených státech, které jednou možná předstihne. Řekli byste, že s tolika rodinami katapultovanými do vysoké společnosti představuje asijský gigant skvělé místo, kam se v roce 2014 narodit. Statistiky však připomínají, že přes všechny úspěchy netěžili všichni Číňané ze zisků rovnoměrně. Zhruba polovina země má stále venkovský charakter a 128 milionů lidí žije pod hranicí chudoby. Ani ve velkých pobřežních městech, kde se zvyšují životní náklady, mizí politická svoboda a rostou rozdíly v příjmech, nemusí život v příštích dvaceti či třiceti letech znamenat pro mnohé z tamních rodin právě období prosperity.

Takže: Jste-li Zápaďan deprimovaný pádem Ameriky či kolapsem Evropy, uvědomte si, že vaše děti žijí v jednom z nejlepších věků historie – narodily se na správné místo ve správný čas.

  • Zdroj textu:

    The Washington Post, 100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: The Washington Post

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Neobvykle chladné a vlhké počasí na počátku 20. století bylo nakonec horší, než všechny nové zbraně, včetně kulometů, tanků nebo bojových plynů.

Věda

Nádvoří univerzity v Córdobě stále dokládá někdejší vliv jezuitů na vzdělání, náboženství i kulturu.

Zajímavosti

V loňském roce získala Daisy ocenění Young Achiever for Arts, udělované výjimečným mladým lidem z hrabství Yorkshire.

Revue

Syrtis Major připomíná svým klínovitým tvarem černý kontinent vzhůru nohama.

Vesmír

Detail křídla s osmi řízenými střelami Ataka-V a raketnicí pro 20 neřízených střel S-8.

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907