Unikátní čínský ekoprojekt: Dálnice uprostřed koryta řeky

11.08.2015 - Martin Reichman

V Číně byla do provozu uvedena nová rychlostní komunikace. Zajímavá stavba poutá pozornost – její část totiž vede středem říčního koryta


Reklama

Dálnice, či spíše rychlostní komunikace, uprostřed čínské prefektury Chu-pej měří sice jen 11 kilometrů, svým originálním řešením ale poutá pozornost celého světa. Přibližně čtyřkilometrový úsek silnice je totiž vedený uprostřed koryta řeky.

Podle čínských médií je hlavním důvodem pro netradiční umístění dopravní stavby ohled na místní ekosystém. Místo náročného hloubení do okolních skalnatých svahů, umístili projektanti silnici na pilíře přímo do koryta řeky.

Stavba ale vyvolává rozpaky. Celková cena 11 kilometrů dlouhého úseku stála 440 milionů jüanů (přibližně 1,7 miliardy korun), přičemž cena čtyřkilometrového „vodního“ úseku vyšla na 220 milionů jüanů (870 milionů korun). Místní obyvatelé považují zvolené řešení za zbytečně drahé a pochybnosti vzbuzuje také otázka bezpečnosti stavby. V každém případě cesta po nově otevřené dopravní tepně nabízí řidičům výraznou úsporu času a v neposlední řadě také úchvatný výhled.

  • Zdroj textu:

    China News | hubei.gov.cn

  • Zdroj fotografií: Profimedia, China News

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Délka Vasova běhu (švédsky Vasaloppet) činí 90 kilometrů a pravidelně se ho účastní téměř 16 000 lyžařů.

Zajímavosti

Podle dřívějších teorií byl výbuch supervulkánu Toba natolik silný, že téměř způsobil vyhlazení nejen lidské rasy, ale i mnoha dalších živočišných druhů.

Věda

I dnes lze koupit výrobky ze želvoviny, ačkoliv je lov zvířat zakázaný pod pokutou 175 tisíc korun.

Zajímavosti

Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.

Vesmír

Mravenci rodu Cephalotes si ve větvích stromů vždy najdou cestu a dávají přednost té, která má nejméně křižovatek

Příroda

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907