Unikátní nález: 9 tisíc let stará ledová mumie bizona

08.11.2014 - Martin Reichman

Téměř 10 tisíc let čekal ukrytý v ledovém sarkofágu dávno vyhynulý předchůdce dnešního zubra evropského. Dokonale zachovalou ledovou mumii bizona stepního se podařilo najít na severní Sibiři


Reklama

Unikátní nález tentokrát nemají na svědomí vědci či badatelé, ale domorodí Jukagirové obývající nejsevernější části Sibiře. Nález z roku 2011 oznámili vědci z Jakutské akademie věd nyní na vědecké konferenci v Berlíně.

9 tisíc let v ledu

Provedené analýzy ukazují, že zvíře je staré více než 9 tisíc let a s největší pravděpodobností zahynulo ve velmi mladém věku v důsledku hladu. Nasvědčuje tomu mimořádně malý obsah tuku na jeho břiše. Jinak je ale zvíře ve velmi zachovalém stavu, včetně mozkových tkání, srdce a větší části zažívacího traktu. 

Nalezený exemplář je zdaleka nejlépe zachovalým kusem pravěkého bizona (Bison priscus), jaký kdy byl objeven a vnitřní tkáně vědcům posloužily jako cenný zdroj informací o chování a příčinách vyhynutí těchto velkých sudokopytníků. Přestože se DNA bizona nezachovala, z odebraných vzorků se vědcům podařilo izolovat alespoň mitochondriální DNA parazitů. Ta by mohla napovědět mnohé o tom, jak tato zvířata žila.

Reklama

  • Zdroj textu:

    LiveScience

  • Zdroj fotografií: Dr. Gennady Boeskorov

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907