Unikátní video: Sonda Messenger pořídila detailní záběry povrchu Merkuru

05.08.2014 - Martin Reichman

Sonda Messenger slaví desáté výročí začátku své neuvěřitelné mise. Za deset let urazila 7,9 miliardy kilometrů a nasnímkovala celý povrch Merkuru


Reklama

Sonda Messenger patří k zázrakům moderní vědy a nejsmutnější zprávou k jejímu desetiletému výročí je zmenšující se objem paliva, které jí zbývá. NASA k výročí přichystala unikátní video, složené z 214 snímků, pořízených Messengerem z výšky 115 a 165 kilometrů, při rychlosti 3,7 kilometrů za sekundu. Snímky zachycují oblast na východě od velkého kráteru Gaudí, velkou impaktní pánev Lismer, okolí kráteru Van Dijck a končí v rovinách mezi krátery Nizami a Jókai.

Na začátku byla sonda Mariner

Sonda Messenger odstartovala na svou riskantní výpravu 3. srpna 2004 z Kennedyho vesmírného střediska. Nebyla ale první. K Merkuru se 30 let před ní přiblížila jiná sonda – Mariner 10. Třicet let staré poznatky ale vědci při plánování složité trajektorie letu sondy Messenger využili a tak i díky sondě Mariner 10, může Messenger již třetím rokem putovat po oběžné dráze Merkuru.

Sonda Messenger přinesla velké množství nových a mnohdy velmi překvapivých informací. Díky ní například víme, že se na povrchu Merkuru nachází vysoké koncentrace síry, sodíku, chlóru a dalších středně těkavých prvků. Máme také důkazy o tom, že se na jeho povrchu, v trvale stinných oblastech, nachází led nebo že povrch Merkuru byl formován silnou vulkanickou činností.

Perlička: Před navedením na oběžnou dráhu Merkuru musela 15× obletět kolem Slunce, 2× kolem Země a Venuše a 3× kolem Merkuru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907