Unikátní video: Sonda Messenger pořídila detailní záběry povrchu Merkuru

05.08.2014 - Martin Reichman

Sonda Messenger slaví desáté výročí začátku své neuvěřitelné mise. Za deset let urazila 7,9 miliardy kilometrů a nasnímkovala celý povrch Merkuru


Reklama

Sonda Messenger patří k zázrakům moderní vědy a nejsmutnější zprávou k jejímu desetiletému výročí je zmenšující se objem paliva, které jí zbývá. NASA k výročí přichystala unikátní video, složené z 214 snímků, pořízených Messengerem z výšky 115 a 165 kilometrů, při rychlosti 3,7 kilometrů za sekundu. Snímky zachycují oblast na východě od velkého kráteru Gaudí, velkou impaktní pánev Lismer, okolí kráteru Van Dijck a končí v rovinách mezi krátery Nizami a Jókai.

Na začátku byla sonda Mariner

Sonda Messenger odstartovala na svou riskantní výpravu 3. srpna 2004 z Kennedyho vesmírného střediska. Nebyla ale první. K Merkuru se 30 let před ní přiblížila jiná sonda – Mariner 10. Třicet let staré poznatky ale vědci při plánování složité trajektorie letu sondy Messenger využili a tak i díky sondě Mariner 10, může Messenger již třetím rokem putovat po oběžné dráze Merkuru.

Sonda Messenger přinesla velké množství nových a mnohdy velmi překvapivých informací. Díky ní například víme, že se na povrchu Merkuru nachází vysoké koncentrace síry, sodíku, chlóru a dalších středně těkavých prvků. Máme také důkazy o tom, že se na jeho povrchu, v trvale stinných oblastech, nachází led nebo že povrch Merkuru byl formován silnou vulkanickou činností.

Perlička: Před navedením na oběžnou dráhu Merkuru musela 15× obletět kolem Slunce, 2× kolem Země a Venuše a 3× kolem Merkuru.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907