Unikátní video: Sonda Messenger pořídila detailní záběry povrchu Merkuru

05.08.2014 - Martin Reichman

Sonda Messenger slaví desáté výročí začátku své neuvěřitelné mise. Za deset let urazila 7,9 miliardy kilometrů a nasnímkovala celý povrch Merkuru


Reklama

Sonda Messenger patří k zázrakům moderní vědy a nejsmutnější zprávou k jejímu desetiletému výročí je zmenšující se objem paliva, které jí zbývá. NASA k výročí přichystala unikátní video, složené z 214 snímků, pořízených Messengerem z výšky 115 a 165 kilometrů, při rychlosti 3,7 kilometrů za sekundu. Snímky zachycují oblast na východě od velkého kráteru Gaudí, velkou impaktní pánev Lismer, okolí kráteru Van Dijck a končí v rovinách mezi krátery Nizami a Jókai.

Na začátku byla sonda Mariner

Sonda Messenger odstartovala na svou riskantní výpravu 3. srpna 2004 z Kennedyho vesmírného střediska. Nebyla ale první. K Merkuru se 30 let před ní přiblížila jiná sonda – Mariner 10. Třicet let staré poznatky ale vědci při plánování složité trajektorie letu sondy Messenger využili a tak i díky sondě Mariner 10, může Messenger již třetím rokem putovat po oběžné dráze Merkuru.

Sonda Messenger přinesla velké množství nových a mnohdy velmi překvapivých informací. Díky ní například víme, že se na povrchu Merkuru nachází vysoké koncentrace síry, sodíku, chlóru a dalších středně těkavých prvků. Máme také důkazy o tom, že se na jeho povrchu, v trvale stinných oblastech, nachází led nebo že povrch Merkuru byl formován silnou vulkanickou činností.

Perlička: Před navedením na oběžnou dráhu Merkuru musela 15× obletět kolem Slunce, 2× kolem Země a Venuše a 3× kolem Merkuru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zamyšlený TGM ve slovenských Topoľčiankách na snímku Karla Čapka kolorovaném pro knihu První republika v barvě.

Historie

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

Revue

Mimořádně jasná galaxie GLASS-z12 (ve výřezu) na snímku dalekohledu Jamese Webba. Podle vědců tato galaxie existovala již zhruba 350 milionů let po Velkém třesku. (foto: NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA)CC BY 4.0)

Vesmír

John Bulkeley na palubě torpédového člunu ještě během služby v Pacifiku. (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Válka

Kostel Panny Marie v Areni, v jehož okolí se nachází jeskyně, kde hledá česko--arménský tým sídliště nejstarších doložených vinařů. (foto: Jan Šindelář, CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907