Univerzální sporťák: 300 km/h na kuchyňský olej i letecký kerosin

14.05.2014 - Jan Miklín

Po šesti letech vývoje jde do prodeje luxusní sportovní automobil Trident Iceni, s maximální rychlostí přesahující 300 km/h. Unikátní je však motor, schopný jet nejen na klasický diesel, ale také rostlinné oleje


Reklama

I když má jít o velmi úsporné vozidlo se spotřebou okolo 4 l/100 km, jízda s Iceni rozhodně nebude nudná. To zaručuje osmiválcový motor o objemu 6,6 litru a výkonem 395 koňských sil, a komu by to nestačilo, může si zvolit upgrade na výkonnější verzi se silou 660 koní.

Úsporný luxus

Šasi je vyrobeno ze speciální ocele a kromě mimořádné tuhosti zaručuje i dlouhou trvanlivost – výrobce dává stoletou záruku. Jedinečný design doplňuje hned 39 součástí navržených a vyrobených speciálně pro tento model, od světel přes kliky dveří po diferenciál.

Hlavní specialitka se skrývá v motoru, respektive v nádrži. Dieselový stroj je totiž schopný spálit nejen klasickou naftu, ale také široké spektrum dalších, méně tradičních pohonných hmot: řepkový, olivový a lněný olej i kerosin. Výrobce také udává, že na jednu nádrž by měl Iceni ujet až tři tisíce kilometrů, což zní až neuvěřitelně. Daní za unikátní stroj je samozřejmě cena, i když lehce přes tři miliony korun za základní verzi není při slibovaných parametrech až zas tak moc.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907