Úprava doků na ISS: Chystá se kotviště pro Boeing a SpaceX

24.02.2015 - Martin Reichman

Na ISS již probíhají přípravy pro přistání kosmických lodí Dragon V2 a CST-100, které by měly dopravovat posádku již za 2 roky


Reklama

Astronauti, Barry Wilmore a Terry Virts, během téměř sedmihodinového výstupu do otevřeného prostoru, zahájili první fázi úpravy doků Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Dva nové doky budou určeny privátním plavidlům Boeingu a SpaceX a první návštěvníky přivítají v průběhu roku 2017.

TIP: Konec závislosti na Rusku: NASA vybrala nástupce raketoplánů

Probíhající úpravy mají připravit především komunikační prvky, astronauti během úprav nainstalují zhruba 300 metrů kabelů a dalších komunikačních částí. Samotné adaptéry pro připojení kosmické lodi dorazí na ISS až v průběhu roku. Oba astronauty čekají ještě dva další výstupy, první je naplánovaný na středu 25. února, další proběhne v neděli 1. března.

Úpravy jsou nutné vzhledem k plánované dopravě astronautů soukromými dopravci. Místo dosavadních Sojuzů by v budoucnu k ISS měly létat kosmické lodě Dragon V2 a CST-100.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, Boeing, SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Afgánská kvalita 

Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.

V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Vesmír

Sopranistka Jindřiška Rettigová (1813–1854).

Historie

Gotthard Heinrici (vpravo) se těšil respektu ze strany spolubojovníků i Spojenců a platil za mistra defenzivy.

Válka
Věda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907