Úprava doků na ISS: Chystá se kotviště pro Boeing a SpaceX

24.02.2015 - Martin Reichman

Na ISS již probíhají přípravy pro přistání kosmických lodí Dragon V2 a CST-100, které by měly dopravovat posádku již za 2 roky


Reklama

Astronauti, Barry Wilmore a Terry Virts, během téměř sedmihodinového výstupu do otevřeného prostoru, zahájili první fázi úpravy doků Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Dva nové doky budou určeny privátním plavidlům Boeingu a SpaceX a první návštěvníky přivítají v průběhu roku 2017.

TIP: Konec závislosti na Rusku: NASA vybrala nástupce raketoplánů

Probíhající úpravy mají připravit především komunikační prvky, astronauti během úprav nainstalují zhruba 300 metrů kabelů a dalších komunikačních částí. Samotné adaptéry pro připojení kosmické lodi dorazí na ISS až v průběhu roku. Oba astronauty čekají ještě dva další výstupy, první je naplánovaný na středu 25. února, další proběhne v neděli 1. března.

Úpravy jsou nutné vzhledem k plánované dopravě astronautů soukromými dopravci. Místo dosavadních Sojuzů by v budoucnu k ISS měly létat kosmické lodě Dragon V2 a CST-100.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, Boeing, SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907