Uražený Maďar mstil svou sestru

15.10.2015 - Gabriela Kostašová

Když se to chladné časné odpoledne rakouský císař a budoucí český král František Josef I. chystal na pravidelnou procházku po hradbách, nemohl tušit, jak dramatické chvíle prožije.


Reklama

Rakouský panovník jen nerad měnil své zvyky. A tak trasa procházky tehdy teprve dvaadvacetiletého mocnáře vedla, stejně jako ostatní dny, po vnitřních vídeňských hradbách. Kolem paláce arcivévody Albrechta směrem ke Korutanské bráně. To zimní odpoledne se František Josef I. nevydal do města sám, doprovázel ho plukovník Maxmilian O´Donnell. O čem spolu hovořili? To se už nedozvíme. Ovšem události, které jejich dialog narušily, se vepsaly do historie! Jako první z atentátů na hlavu Rakousko-Uherské monarchie.

Vražedná zbraň? Kuchyňský nůž!

U Korutanské brány se muži zastavili a sledovali cvičení rekrutů v městském příkopu. Vtom se z lavičky zvedl neznámý mladík, rozeběhl se k císaři a dlouhým kuchyňským nožem mu zasadil ránu do zátylku. Napadený panovník se však otočil a čepel sklouzla po jeho zlatem zdobeném límci a zastavila se o přezku nákrčníku. Když se atentátník rozmachoval k druhé ráně, udeřil ho O´Donnell plochou šavle, strhnul ho k zemi a za asistence měšťana Josefa Ettenreicha zneškodnil. To už se k císaři sbíhali kolemjdoucí. Chvíli nebylo jasné, zda nejde o atentátníkovy pomocníky. Krvácející František Josef proto tasil! Když ale viděl, že mu lidé chtějí pomoci, prosil je, aby útočníka ušetřili. Přivolaná vojenská patrola ho pak zatkla. Zranění, které císař utržil, nepatřilo mezi těžké, i tak si ale vyžádalo klid na lůžku po celý jeden měsíc.  

Tři sta podezřelých!

Kdo byl atentátníkem? Jednadvacetiletý krejčovský tovaryš János Libényi! Nacionalista, který bojoval v revoluční maďarské armádě. Pocházel z Csákváru, avšak žil a pracoval ve Vídni. Na svou oběť čekal na lavičce dva dlouhé týdny! Proč tak kusé informace? Vyslýchajícímu úředníkovi Kempenovi se zkrátka nepodařilo z  mladíka dostat víc. Měl komplice? Při rozsáhlé akci bylo zatčeno kolem tří stovek podezřelých, nikomu z nich se ale nepodařilo vinu prokázat.

Nejasné jsou i motivy. Jedna verze praví, že Libényi mstil pošramocenou čest své sestry. S tou se císař seznámil v Prátru. Ohnivá Maďarka mu učarovala. Byl okouzlen jejími pohyby, pod pseudonymem Mizzi Langerová totiž vystupovala jako čardášová tanečnice. Zprávy o císařově milostném poměru se asi donesly až k uším její rodiny. A ta vyslala syna, aby učinil spravedlnosti zadost! Druhá verze je méně romantická. Libényi vypověděl, že se jako pravý vlastenec nedokáže smířit s výsledkem maďarské revoluce. Za prohru se chtěl pomstít symbolicky, na rakouském císaři. Byl odsouzen k trestu smrti a 26. února 1853 popraven.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Rosomáci jsou stále loveni pro svou kožešinu. Huňatá srst, promaštěná přírodními oleji, totiž dokonale izoluje proti chladu a netvoří se na ní námraza.

Příroda

Plastová láhev se rozkládá až 200 let. Ročně jich přitom v oceánu skončí přes devět milionů tun.

Zajímavosti

Dosud nejvyšší rychlostí – 16,26 km/s, tj. 58 536 km/h – zamířila do kosmu sonda New Horizons, která pak v roce 2015 prolétla kolem Pluta. Přestože jí při startu nebyla udělena třetí kosmická rychlost, opustí Sluneční soustavu podobně jako Pioneer 10 a 11 či Voyager 1 a 2 – všechny totiž urychlil průlet kolem obřích planet.

Vesmír

Dovbušovi nebylo ani čtyřicet, když se stal vůdcem zbojnické bandy operující v rozsáhlé oblasti východních Karpat.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907