Uražený Maďar mstil svou sestru

15.10.2015 - Gabriela Kostašová

Když se to chladné časné odpoledne rakouský císař a budoucí český král František Josef I. chystal na pravidelnou procházku po hradbách, nemohl tušit, jak dramatické chvíle prožije.


Reklama

Rakouský panovník jen nerad měnil své zvyky. A tak trasa procházky tehdy teprve dvaadvacetiletého mocnáře vedla, stejně jako ostatní dny, po vnitřních vídeňských hradbách. Kolem paláce arcivévody Albrechta směrem ke Korutanské bráně. To zimní odpoledne se František Josef I. nevydal do města sám, doprovázel ho plukovník Maxmilian O´Donnell. O čem spolu hovořili? To se už nedozvíme. Ovšem události, které jejich dialog narušily, se vepsaly do historie! Jako první z atentátů na hlavu Rakousko-Uherské monarchie.

Vražedná zbraň? Kuchyňský nůž!

U Korutanské brány se muži zastavili a sledovali cvičení rekrutů v městském příkopu. Vtom se z lavičky zvedl neznámý mladík, rozeběhl se k císaři a dlouhým kuchyňským nožem mu zasadil ránu do zátylku. Napadený panovník se však otočil a čepel sklouzla po jeho zlatem zdobeném límci a zastavila se o přezku nákrčníku. Když se atentátník rozmachoval k druhé ráně, udeřil ho O´Donnell plochou šavle, strhnul ho k zemi a za asistence měšťana Josefa Ettenreicha zneškodnil. To už se k císaři sbíhali kolemjdoucí. Chvíli nebylo jasné, zda nejde o atentátníkovy pomocníky. Krvácející František Josef proto tasil! Když ale viděl, že mu lidé chtějí pomoci, prosil je, aby útočníka ušetřili. Přivolaná vojenská patrola ho pak zatkla. Zranění, které císař utržil, nepatřilo mezi těžké, i tak si ale vyžádalo klid na lůžku po celý jeden měsíc.  

Tři sta podezřelých!

Kdo byl atentátníkem? Jednadvacetiletý krejčovský tovaryš János Libényi! Nacionalista, který bojoval v revoluční maďarské armádě. Pocházel z Csákváru, avšak žil a pracoval ve Vídni. Na svou oběť čekal na lavičce dva dlouhé týdny! Proč tak kusé informace? Vyslýchajícímu úředníkovi Kempenovi se zkrátka nepodařilo z  mladíka dostat víc. Měl komplice? Při rozsáhlé akci bylo zatčeno kolem tří stovek podezřelých, nikomu z nich se ale nepodařilo vinu prokázat.

Nejasné jsou i motivy. Jedna verze praví, že Libényi mstil pošramocenou čest své sestry. S tou se císař seznámil v Prátru. Ohnivá Maďarka mu učarovala. Byl okouzlen jejími pohyby, pod pseudonymem Mizzi Langerová totiž vystupovala jako čardášová tanečnice. Zprávy o císařově milostném poměru se asi donesly až k uším její rodiny. A ta vyslala syna, aby učinil spravedlnosti zadost! Druhá verze je méně romantická. Libényi vypověděl, že se jako pravý vlastenec nedokáže smířit s výsledkem maďarské revoluce. Za prohru se chtěl pomstít symbolicky, na rakouském císaři. Byl odsouzen k trestu smrti a 26. února 1853 popraven.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Postavena z ropy 

Dubaj | rozloha: 35 km² | Spojené arabské emiráty
populace 1950: 21 000 obyvatel | populace 2020: 2 921 000 obyvatel

Historie Dubaje sahá do 18. století, kdy šlo o drobnou rybářskou osadu. Poloha na břehu Perského zálivu z ní však časem udělala vyhledávaný přístav a místo, kde se obchodovalo mimo jiné se zlatem. Ani v roce 1950 však Dubaj ještě zdaleka nepřipomínala dnešní metropoli – žilo tam pouhých 21 tisíc lidí. O 16 let později se nicméně v teritoriálních vodách města podařilo objevit ropu a vypukl boom: Jen mezi léty 1968 a 1975 se tamní populace rozrostla o 300 % a trend se nezastavoval. Na přelomu milénia tak již Dubajští osídlovali také uměle vytvořené ostrovy. 

Zajímavosti
Vesmír

Vykopávky na místě bývalého Ripley/Choate House v kampusu Dartmouth College.

Věda

Kramářské písně líčily krvavé mordy i příběhy o děsivých netvorech.

Historie

Tento poškozený de Havilland Sea Venom od Royal Navy právě přistál na palubě HMS Eagle.

Válka

Vzducholoď LZ-129 představovala mistrovské dílo německých konstruktérů. Kolos, poháněný čtyřmi dieslovými motory, dokázal letět rychlostí až 135 km/h.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907