Už brzy bychom měli být schopni pacientům s poškozenými hlasivkami vypěstovat hlasivky z jejich vlastních buněk
Lidské hlasivky tvoří speciální tkáň, která je velice pružná. Když dojde poškození nebo ke zničení hlasivek, je velmi obtížné je nahradit.
Naštěstí jsou tu bioinženýři, kteří nedávno vůbec poprvé vypěstovali kousek hlasivek z buněk, pocházejících z lidských hlasivek. Když vytvořenou tkáň vyzkoušeli na hrtanu mrtvého psa, tak zněla úplně jako živé hlasivky.
Vše nasvědčuje tomu, že brzy bude možné lidem s drasticky poškozenými hlasivky odebrat jejich vlastní buňky a z nich jim vypěstovat nové hlasivky.
Science News, Science Translational Medicine
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)