Česká a uherská královna Marie Terezie měla se svým manželem římsko-německým císařem Františkem Štěpánem Lotrinským celkem šestnáct dětí. Patrně nejzajímavější z hlediska rodinných tragédií je úděl Marie Antonie, známější pod francouzskou variantou jména Marie Antoinetta, manželky francouzského krále Ludvíka XVI.
Právě ta ve sňatkových plánech své matky měla mít nejvýznamnější roli, neboť byla vybrána pro „nejkrásnější korunu světa“. Zasnoubení s francouzským korunním princem mělo jednoznačně politický cíl – upevnit nový svazek s Francií. Zájem o mladičkou princeznu měl dokonce sám ovdovělý Ludvík XV., ale nakonec dostal rozum a Marie Antonie byla zasnoubena s jeho vnukem a následníkem trůnu. Přišla ovšem do Francie v „nevhodnou“ dobu.
Byla to doba, kdy se ve Francii schylovalo v jedné z největších světových revolucí. Vypukla sice až v roce 1789, ale Marie Antoinetta už po svém příchodu na francouzský dvůr v roce 1770 (královnou byla od roku 1774) měla značně nepříznivou pozici. Poddaní ji nenáviděli a říkali ji „l´Autrichienne“ (Rakušanka). Vyčítali ji, že je pyšná a že dosazuje státní ministry jako obyčejné sluhy. Pozici ji v tomto směru „usnadnil“ její manžel, člověk trudnomyslný, plachý a impotentní. Teprve na nátlak Josefa II. se podrobil chirurgickému zákroku, po němž na svět přišly čtyři děti.
Její vladařský i životní osud zpečetila revoluce. V roce 1792 byla s manželem i dětmi internována ve starém pařížském hradě, a když byl 21. 1. 1792 Ludvík popraven, prožila hrůzostrašný rok. Během diktatury byla uvězněna a posléze postavena před revoluční soud a podle tehdejší běžné praxe odsouzena smrt. Hrdelní trest byl vykonán 16. 10. 1783 na náměstí Revoluce. Pohřbena je v opatství Sainte-Denis v Paříži. Její osudové neštěstí se trvale zapsalo do dějin. Sama se sice dopustila řady chyb, ale nespáchala žádný zločin.
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)