Úspěch v boji s ebolou. Experimentální vakcína skvěle chrání proti infekci

01.08.2015 - Stanislav Mihulka

Terénní testy kanadské vakcíny VSV-ZEBOV v Guineji dopadly více než dobře


Reklama

Není to tak dávno, co nás v hlavních zprávách děsila ebola v Západní Africe. Jistou dobu to bylo docela dramatické, teď už jsme se ale zmohli na odpověď. Vědci vyvíjejí hned několik vakcín proti ebole a první výsledky jsou více než slibné.

Jednou z nadějných vakcín je i VSV-ZEBOV, vyvinutá kanadskou Agenturou pro veřejné zdravotnictví. Vznikla tak, že neškodném viru VSV nahradili jeden jeho gen genem kódujícím povrchový protein obalu viru eboly. Vakcína tím pádem neobsahuje žádné virové částice eboly, jen jejich součást.

Výsledky testů vakcíny VSV-ZEBOV s více než 7 500 dobrovolníky v Guineji ukázaly, že VSV-ZEBOV poskytuje velmi účinnou ochranu proti ebole už pouhých deset dní po vakcinaci. Jestli se úspěšnost vakcíny potvrdí v dalších testech, měla by se ebola začít bát.

  • Zdroj textu:

    Lancet

  • Zdroj fotografií: CDC Global

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907