Úspěšné tažení pokračuje. Grafen je skvělým materiálem i v medicíně

10.07.2015 - Stanislav Mihulka

Jeho vlastnosti ocení i při výrobě medicínského vybavení pro chemoterapii


Reklama

Medicínské vybavení, které se používá v chemoterapii, mívá povrchy potažené stříbrem. Stříbro je fajn, protože má antibakteriální účinky. Vědci vybavení zařízením zvaným rentgenový fotoemisní spektroskop ale prokázali, že stříbro také bohužel může rozkládat používaná léčiva a ohrožuje tím jak pacienty, tak i vybavení používané při léčbě.

Když už byli v ráži, tak se stejným zařízením zjistili, že populární grafen, materiál z jedné vrstvy atomů uhlíku, s těmito léčivy vůbec nereaguje. Bylo by tedy skvělé vyrobit intravenózní katetry a další nástroje s využitím grafenu a je nejspíš jenom otázkou času, kdy se to někomu povede.

Grafen opět potvrdil svou pověst zázračného materiálu, který vyřeší skoro každý problém. Vše nasvědčuje tomu, že ho teď budou mít rádi i v medicíně.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Norwegian University of Science and Technology, 2D Materials

  • Zdroj fotografií: Per Henning / NTNU

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907