Úspěšný boj s pytláky: Naděje pro indické nosorožce

17.10.2013 - Zuzana Teličková

Po třech týdnech obtížného sčítání na území Nepálu byl uveřejněn počet volně žijících nosorožců indických (Rhinoceros unicornis), který by v současné době mělo reprezentovat číslo 534, což je o 99 jedinců více než při posledním sčítání v roce 2008


Reklama

Celkem 503 nosorožců patří do Národního parku Chitwan, 24 žije v Národním parku Bardia a 7 v rezervaci Shuklaphanta Wildlife. Nová čísla odrážejí úspěch vylepšených projektů na záchranu těchto vzácných zvířat a snahy o zachování jejich přirozeného prostředí. „Je to krásný příklad spolupráce, kdy všichni partneři, místní komunity i vláda společně přispívají k ochraně zvířat,“ říká ředitel Generálního oddělení národních parků Krishna Prasad Acharya a dodává: „Podpora, kterou jsme obdrželi ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF) je značná a my doufáme, že tomu tak bude i nadále.“

I když současné sčítání ukazuje stoupající počet v populaci nosorožců indických, není radno usnout na vavřínech, ale intenzivně pokračovat v ochraně ohrožených druhů i jejich prostředí, především pak ve všech protipytláckých aktivitách. „Na základě těchto povzbuzujících výsledků je třeba přijít s dalšími strategiemi nutnými k zajištění prospívající populace v rámci projektu Terai Arc Landscape,“ říká Dr. Ghana S. Gurung. Tento projekt spojuje celkem 11 chráněných území v Nepálu a Indii a snaží se zavádět inovativní opatření vedoucí k harmonickému soužití divokých zvířat a místních obyvatel.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907