Úspěšný boj s pytláky: Naděje pro indické nosorožce

17.10.2013 - Zuzana Teličková

Po třech týdnech obtížného sčítání na území Nepálu byl uveřejněn počet volně žijících nosorožců indických (Rhinoceros unicornis), který by v současné době mělo reprezentovat číslo 534, což je o 99 jedinců více než při posledním sčítání v roce 2008


Reklama

Celkem 503 nosorožců patří do Národního parku Chitwan, 24 žije v Národním parku Bardia a 7 v rezervaci Shuklaphanta Wildlife. Nová čísla odrážejí úspěch vylepšených projektů na záchranu těchto vzácných zvířat a snahy o zachování jejich přirozeného prostředí. „Je to krásný příklad spolupráce, kdy všichni partneři, místní komunity i vláda společně přispívají k ochraně zvířat,“ říká ředitel Generálního oddělení národních parků Krishna Prasad Acharya a dodává: „Podpora, kterou jsme obdrželi ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF) je značná a my doufáme, že tomu tak bude i nadále.“

I když současné sčítání ukazuje stoupající počet v populaci nosorožců indických, není radno usnout na vavřínech, ale intenzivně pokračovat v ochraně ohrožených druhů i jejich prostředí, především pak ve všech protipytláckých aktivitách. „Na základě těchto povzbuzujících výsledků je třeba přijít s dalšími strategiemi nutnými k zajištění prospívající populace v rámci projektu Terai Arc Landscape,“ říká Dr. Ghana S. Gurung. Tento projekt spojuje celkem 11 chráněných území v Nepálu a Indii a snaží se zavádět inovativní opatření vedoucí k harmonickému soužití divokých zvířat a místních obyvatel.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907