USS Kailua: Potopená loď duchů byla po 60 letech opět nalezena

10.12.2014 - Martin Reichman

Budovala první telegrafní cestu mezi USA a Japonskem, během války chytala japonské ponorky do sítí a po válce ji potopili jako cvičný cíl. Po 60 letech se USS Kailua opět našla


Reklama

Výzkumníci z Havajské univerzity oznámili vzácný nález lodi USS Kailua potopené v roce 1946. Vrak této padesátimetrové civilní lodi, využívané k pokládce podmořských kabelů, byl objeven v hloubce asi 600 metrů nedaleko havajského ostrova Olahu.

Ke dnu bez fanfár

USS Kailua měla poměrně pohnutou minulost. Postavena byla v roce 1923 a pod jménem CS Dickenson sloužila k pokládce podmořských kabelů. Jejím provozovatelem byla americko-britská společnost zabývající se výstavbou telegrafního spojení mezi USA, Filipínami, Čínou a Japonskem.

Během druhé světové války ji převzalo americké námořnictvo a od roku 1943 ji již pod názvem USS Kailua využívalo především k pokládce protiponorkových sítí v rámci sedmé flotily amerického námořnictva.

TIP: Drsný příběh bitvy o Atlantik: Potopená loď i ponorka jen pár metrů od sebe

USS Kailua operovala až do konce války u Pearl Harboru a dalších tichomořských ostrovů. Po válce se stala nepotřebnou, námořnictvo ani její původní majitelé o ni nejevili zájem a byla proto potopena torpédem jako cvičný cíl. Záznamy o místě jejího potopení se ale nedochovaly a byla tak až dosud považována za ztracenou.

Podle zveřejněných záběrů je loď ve velmi zachovalém stavu a překvapivě nenese žádné viditelné známky po zásahu torpédem. V současné době neexistují žádné plány na její vyzvednutí a USS Kailua, která je stále majetkem federální vlády, tak patrně zůstane na místě svého odpočinku.

  • Zdroj textu:

    KITV

  • Zdroj fotografií: Wikimedia, KITV

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2019 využilo průplav přes pět tisíc tankerů a podobný počet dalších nákladních lodí.

Cestování
Revue

Jupiterův měsíc Ganymed. Podle vědců se na jeho povrchu nachází největší známý impaktní kráter ve Sluneční soustavě.

Vesmír

Tasmánský čert, ďábel medvědovitý

Věda

Duby patří k dlouhověkým stromům, které od nepaměti podněcovaly lidskou fantazii. Při jejich košaté mohutnosti se není čemu divit (Foto: Shutterstock)

Příroda

Karel IV. se synem Václavem a synovcem Joštem

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907