USS Kailua: Potopená loď duchů byla po 60 letech opět nalezena

10.12.2014 - Martin Reichman

Budovala první telegrafní cestu mezi USA a Japonskem, během války chytala japonské ponorky do sítí a po válce ji potopili jako cvičný cíl. Po 60 letech se USS Kailua opět našla


Reklama

Výzkumníci z Havajské univerzity oznámili vzácný nález lodi USS Kailua potopené v roce 1946. Vrak této padesátimetrové civilní lodi, využívané k pokládce podmořských kabelů, byl objeven v hloubce asi 600 metrů nedaleko havajského ostrova Olahu.

Ke dnu bez fanfár

USS Kailua měla poměrně pohnutou minulost. Postavena byla v roce 1923 a pod jménem CS Dickenson sloužila k pokládce podmořských kabelů. Jejím provozovatelem byla americko-britská společnost zabývající se výstavbou telegrafního spojení mezi USA, Filipínami, Čínou a Japonskem.

Během druhé světové války ji převzalo americké námořnictvo a od roku 1943 ji již pod názvem USS Kailua využívalo především k pokládce protiponorkových sítí v rámci sedmé flotily amerického námořnictva.

TIP: Drsný příběh bitvy o Atlantik: Potopená loď i ponorka jen pár metrů od sebe

USS Kailua operovala až do konce války u Pearl Harboru a dalších tichomořských ostrovů. Po válce se stala nepotřebnou, námořnictvo ani její původní majitelé o ni nejevili zájem a byla proto potopena torpédem jako cvičný cíl. Záznamy o místě jejího potopení se ale nedochovaly a byla tak až dosud považována za ztracenou.

Podle zveřejněných záběrů je loď ve velmi zachovalém stavu a překvapivě nenese žádné viditelné známky po zásahu torpédem. V současné době neexistují žádné plány na její vyzvednutí a USS Kailua, která je stále majetkem federální vlády, tak patrně zůstane na místě svého odpočinku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    KITV

  • Zdroj fotografií: Wikimedia, KITVDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907