Úsvit Habsburků: Ferdinand I. českým králem

- redakce 100+1

23 . 10 . 1526

Reklama

Po smrti mladého českého krále Ludvíka Jagellonského v bitvě u Moháče využily české stavy svého práva zvolit si nového panovníka. Rozhořel se souboj nejen mezi kandidáty na královskou korunu, ale také mezi jednotlivými zeměmi Koruny české.

TIP: Úsvit rodu Habsburků: Co obětoval Ferdinand I. pro českou korunu?

Zástupci Moravy a Slezska nebyli na jednání vůbec přizváni, uskutečnili tedy vlastní volbu a uznali dědické nároky poslední české Jagellovny princezny Anny, manželky mladého rakouského arcivévody Ferdinanda Habsburského. V Čechách bylo i přesto zahájeno jednání, které 23. října 1526, stejně jako vedlejší korunní země, přiřklo trůn Ferdinandovi. Započala tak takřka 400letá habsburská vláda nad českými zeměmi.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907